Din Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit:

Din Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit:
Din Hizmetleri Genel Müdürü Yiğit:
- "Aynı mabedi paylaşan insanlar arasındaki uçurumlar gün geçtikçe açılıyor. Bu duruma duyarsız kalmak ve görmezlikten gelmek birlikte yaşamanın önündeki engellerden biridir"

KİLİS (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, "Aynı mabedi paylaşan insanlar arasındaki uçurumlar gün geçtikçe açılıyor. Bu duruma duyarsız kalmak ve görmezlikten gelmek birlikte yaşamanın önündeki engellerden biridir" dedi.

Yiğit, Kutlu Doğum Haftası kapsamında İl Müftülüğünce Kilis 7 Aralık Üniversitesi Konferans Salon'nda düzenlenen etkinlikte, bu yılın ana temasının "Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" olduğunu anımsattı.

İslam coğrafyasının zor zamanlar geçirdiğini belirten Yiğit, İslam medeniyetine beşiklik yapan ve inşa edildiği bölgede kanın, göz yaşının, vahşetin, göçün ve mahrumiyetlerin yaşanmasının Müslümanları derinden yaraladığını ifade etti.

İnsanlığın, "Habil ve Kabil" olayından bu yana hep bir sınav içerisinde olduğunu vurgulayan Yiğit, şöyle konuştu:

"Bu mahrumiyetlerin giderilmesinde Hz. Peygamber Efendimizin mesajlarına büyük ihtiyacımız var. Onun mesajlarının toplumumuzda yaygınlık kazanması ve her kesime rehberlik etmesi bağlamında çeyrek asırdır Hz. Peygamberin mevlidi şerifi 'Kutlu Doğum' olarak kutlanıyor. Ülkemiz nisan ayının bu haftasında adeta bir sünnet havzasına dönüşüyor. Ülkemizin en ücra köşelerinde dahi Hz. Peygamber telaffuz ediliyor ve mesajları konuşuluyor."

İnsanlık tarihi boyunca adalet taraftarı, vicdan ve insaf sahibi Habil'lerin hep olduğuna ama bunun karşısında insafı, adaleti, hak ve hukuku katleden Kabil'lerin de hep var olduğuna işaret eden Yiğit, "Günümüzde İslam dünyasında bireysel ve toplumsal anlamda birçok elim hadiseler yaşanıyor. Bu tür sınavları birlik ve beraberlik içerisinde aşmanın gayreti içerisinde olunması gerekiyor" diye konuştu.

- "Suriyeli misafirlere sahip çıkılmalı"

Yiğit, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye 'ye sığınan Suriyeli misafirlere sahip çıkılması gerektiğini de söyledi.

Türkiye'nin 1 milyon 700 bin civarında Suriyeliyi misafir ettiğini belirten Yiğit, şunları kaydetti:

"Biz bunları görmemezlikten gelemeyiz. Aynı mabedi paylaşan insanlar arasındaki uçurumlar gün geçtikçe açılıyor. Bu duruma duyarsız kalmak ve görmezlikten gelmek birlikte yaşamanın önündeki engellerden biridir. Bu nedenle komşularımızla mesai arkadaşlarımızla ve şehrimizdeki insanlarla birilikte yaşamanın gereklerini yerine getirme gayreti içerisinde olmalıyız."

Etkinlikte, musikinin ardından "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.