Emekli başkomiser kendini müziğe adadı

Emekli başkomiser kendini müziğe adadı
Emekli başkomiser kendini müziğe adadı
- Kilis'te yaşayan emekli başkomiser Tahsin Kaygısızel, kurduğu müzik atölyesinde çocuklara ve gençlere müzik aletlerinin hem yapımını hem de çalmasını ücretsiz olarak öğretiyor - Kaygısızel: - "Şu anda 17 öğrencim çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev yapıyor"

KİLİS (AA) - KEMAL KARAGÖZ - Kilis'te yaşayan emekli başkomiser Tahsin Kaygısızel (62), müzik atölyesinde çocuk ve gençlere çeşitli müzik aletlerinin hem yapımını hem de çalmasını ücretsiz olarak öğretiyor. 

Adana Emniyet Müdürlüğü'nden görevli iken 1998'de emekli olan Kaygısızel, yıllardır yaptığı mesleğin stresinden kurtulmak için Kilis'te müzik atölyesi kurdu. Burada çocuklara müzik aletlerin yapımını ve çalmasını öğreten Kaygısızel, çok sayıda genci de üniversiteye kazandırdı.

Kaygısızel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emekliliğin ardından kendini boşlukta hissedince müziğe yöneldiğini söyledi.

Müziğe ilgisinin kırık saz ile başladığını belirten Kaygısızel, "İlk zamanlarda akort yapmasını dahi bilmiyordum ancak izleyerek ve dostlarımın yardımıyla kendimi geliştirdim. Tüm müzik aletlerini çalmasını öğrendim. Sonra da çaldığım müzik aletlerinin yapımını öğrenmek istedim. Kendimi iyice geliştirince müzik atölyesi kurdum'' dedi. 

Atölyede yaklaşık 15 kişiye müzik dersi verdiğini dile getiren Kaygısızel, öğrencilere atölyede kabak kemane, bağlama ve her türlü müzik aletlerinin yapımını ve çalmasını öğrettiğini vurguladı.

Ayrıca müzik aletlerinin çalmasının yanı sıra tamirat ve imalatını da yaptığını anlatan Kaygısızel, "Birçok öğrencim şu anda üniversitede okuyor. Şu anda 17 öğrencim çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev yapıyor. Son olarak Ali Tohumcu'yu Harran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne gönderdim" diye konuştu.

- "Garbi Yeli" adlı müzik grubu kurdu

Kaygısızel, ayrıca Kilis Baro Başkanı Muammer Fazlıağaoğlu'nun katkılarıyla Kilis'te ilk defa müzik grubu kurduğunu dile getirdi.

"Garbi Yeli" adını verdiği grubun farklı meslek dallarından 9 kişiden oluştuğunu belirten Kaygısızel, "Grubu kurduktan sonra olumlu tepkiler aldık. Şanlıurfa'da televizyon programlarında yer aldık. TRT Anadolu ile çekimlerimiz oldu. 30-40 yıllık Kilis türkülerini söylüyoruz" dedi.

Kaygısızel, müziğe ilgisi olan herkesi atölyesine beklediğini ifade etti.

- ''En büyük hayalim TRT sanatçısı olmak

Atölyeye gelen Muhammed Furkan Dilber de Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü'nden yeni mezun olduğunu söyledi.

Üniversite sınavlarına hazırlandığını belirten Dilber, ''Tahsin hocamın kurduğu müzik atölyesinde hem müzik aletlerini çalmasını hem de yapımını öğreniyorum. Böylece müziğe olan ilgim daha da arttı. İnşallah konservatuvar sınavlarına kazanacağım. Hocam sayesinde kendime güvenim de arttı. En büyük hedefim ise TRT'de sanatçı olmak'' diye konuştu.