Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşu

Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşu
Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşu
- Kilis Belediye Başkanı Kara: - "Kilis, Kurtuluş Savaşı'nda nasıl tarih yazdı ve dünyaya örnek olduysa bunu bugün aynı şekilde yaşatıyor. İnsanlığın, fedakarlığın, cömertliğin ölmediğini ve vicdan sahibi olmanın gerekliliğinin ne olduğunu gösteriyor. Onun için Nobel Barış Ödülü'nün Kilis'e verilmesi lazım"

KİLİS (AA) - Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü törenle kutlandı.

Şehitlik ziyaretiyle başlayan törende ilk olarak Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği ile Kilis Gaziler Derneği üyeleri ve vatandaşlar mehteran eşliğinde Adnan Menderes Bulvarı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. 

Belediye Başkanı Hasan Kara, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Antep'e "gazi", Urfa'ya "şanlı" ve Maraş'a da "kahraman" unvanı verildiğini hatırlattı. 

Kilis halkı olarak artık unvan ve madalya istediklerini ve bunun olması içinde çalışacaklarını vurgulayan Kara, Fransızlara karşı mücadele eden Kilis halkının bugün de komşu ülke Suriye'deki Müslümanların katliamına duyarsız kalmadığını söyledi. 

- "Avrupa'ya giden Suriyeliden fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz"

Kara, 120 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

"Onlarla ekmeğimizi, suyumuzu, sokağımızı ve havamızı paylaşıyoruz. Biz bundan gocunmuyoruz ama bu savaşın bir an önce bitmesini ve misafirlerimizin ülkelerine dönmelerini de arzuluyoruz. Avrupa'ya 100 bin Suriyeli gitmek istediğinde Merkel'den tutun da İngiltere, İtalya ve Hollanda'ya kadar herkes ayağa kalktı. 'Ne oluyoruz', 'Avrupa işgal mi oluyor', 'Biz bu krizi kaldıramayız' ve 'Biz bunların altından kalkmayız' demeye başladılar. Kendilerinin bugün karşılaştığı bir problemle biz 4 yıldan bu yana uğraşıyoruz. Avrupa'ya giden Suriyeliden fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Bugün Almanya değil tüm Avrupa 100 bin Suriyeli'ye kucak açamıyor. Hani insanlık, hani Avrupa medeniyeti, hani dünyaya yön vermek. Kilis, Kurtuluş Savaşı'nda nasıl tarih yazdı ve dünyaya örnek olduysa bunu bugün aynı şekilde yaşatıyor. İnsanlığın, fedakarlığın, cömertliğin ölmediğini ve vicdan sahibi olmanın gerekliliğinin ne olduğunu gösteriyor. Onun için Nobel Barış Ödülü'nün Kilis'e verilmesi lazım."

Kara, 120 bin sığınmacıya rağmen Kilis'in bugün Londa, Paris ve Roma'dan daha güvenli bir kent olduğunu bundan dolayı hak ettikleri değeri Türkiye'de ve dünyada görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından, 7 Aralık Kurtuluş günü dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Daha sonra Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi mehteran takımı konser verdi.

Törene, Vali Süleyman Tapsız, Garnizon Komutanı Albay Gökhan Şahin,Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, AK Parti Kilis Milletvekileri Reşit Polat ve Hilmi Dülger, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç, İl Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.