Kilis'te 4 polise "usulsüzlük" soruşturması

Kilis'te 4 polise "usulsüzlük" soruşturması
Kilis'te 4 polise "usulsüzlük" soruşturması
- Eski Kilis Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar'ın da aralarında bulunduğu 4 emniyet mensubu, "Paralel Devlet Yapılanması"na yakınlığıyla bilinen bir dernekle yürütülen projede usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla meslekten ihraç edildi

KİLİS (AA) - Kilis'te, eski İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar'ın da aralarında bulunduğu 4 emniyet mensubu, Paralel Devlet Yapılanması'na yakınlığıyla bilinen bir dernekle yürütülen projede usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla meslekten çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Paralel Devlet Yapılanması'na yakınlığıyla bilinen Kilis Eğitim ve Sosyal Etkinlikler Derneği ile İl Emniyet Müdürlüğünün 2013 yılında ortaklaşa yürüttüğü Sosyal Destek Programı (SODES) destekli projeye ilişkin inceleme başlattı.

Yapılan incelemede, "Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek için Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı" adı verilen projeye SODES'ten 300 bin lira finans sağlandığı belirlendi. Bunun üzerine eski Kilis Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar, 2. Sınıf Emniyet Müdürü Kenan Gök, komiser yardımcısı İbrahim Öztürk ve polis memuru Kemal Kurt hakkında soruşturma açıldı.

Soruşturma kapsamında Akpınar, Gök, Öztürk ve Kurt, derslere girmeyen öğretmenlere ücret ödemek suretiyle "yetkisini ve nüfusunu başkalarına çıkar sağlamak amacıyla kötüye kullanmak" suçunu işledikleri gerekçesiyle meslekten ihraç edildi.  

Bunun yanı sıra, alınan malzeme ve teçhizatların dağıtımıyla ilgili "gerekli belge ve tutanakları tanzim etmemek, katılımcıların devam edip etmediklerini takip etmemek, yabancı uyruklu şahıslara gayri resmi ders verdirmek suretiyle görevin takdir ve yerine getirilmesinde hoşgörü ve savsaklama" nedeniyle devleti zarara uğratan şüphelilerin idari olarak cezalandırıldığı, polis memuru Kemal Kurt'un ise kasıtlı olarak "gerçek dışı rapor vermek veya tutanak düzenleyip imza etmek" suçunu işlediği belirlendi.

Ayrıca söz konusu kişilerin, "İhaleye fesat karıştırma, evrakta sahtecilik, usulsüzlük ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmayan yayınların devlet bütçesiyle temin edilmesi" gibi suçlar işlediği tespit edildi.

Yürütülen soruşturma çerçevesinde, kentte Paralel Devlet Yapılanması'na yakınlığıyla bilinen özel bir eğitim kurumu, dershane ve derneğe eş zamanlı operasyon düzenlendi. Kurum personellerinin tamamını bina dışına çıkaran polis ekipleri, kurumlardaki bilgisayar harddiskleriyle çok sayıda belge ve dokümana el koydu.