Kilis'te ''Ensar muhacir'' iftarı

Kilis'te ''Ensar muhacir'' iftarı
Kilis'te ''Ensar muhacir'' iftarı
- Kilis Valiliği koordinasyonunda Altın Hilal Derneği tarafından "Ensar-Muhacir" iftarı düzenlendi

KİLİS (AA) - Kilis Valiliği koordinasyonunda Altın Hilal Derneği tarafından "Ensar Muhacir" iftarı düzenlendi.

Valilik bahçesi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen yemeğe, Kilisli vatandaşlar ile kent merkezinde barınan Suriyeli misafirler katıldı.

Vali Süleyman Tapsız, Valilik önünde yaptığı konuşmada, ramazanın her yıl ruhlara güzellik, gönüllere zenginlik, nefisleri eğitmek ve toplumsal hayata huzur iklimi getirmek üzere yücelerden gelen kutlu bir misafir olduğunu belirtti.

Ramazanın nefislerin terbiye edildiği, yoksulların doyurulup gözetildiği, sevap ve mükafatın arttığı, af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği güzel bir ay olduğunu ifade eden Tapsız, şunları söyledi:

''Tutulan oruçları, kılınan teravih namazları, okunan hatim ve mukabeleleri iftar ve sahurları, tövbe zikir ve niyazları ile ramazan ayı baştan sona kadar bir rahmet feyiz ve bereket ayıdır. Ensar ile muhacirin, güçlü ile zayıfın, kadın ile erkeğin, genç ve yaşlının toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kucaklaştığı tokun açın halinden, zenginin fakirin halinden anladığı insanların sabır öğrendiği affı ve affetmeyi öğrendiği bir ayın içerisindeyiz.''

Kilis'te bu akşam Kilisliler ile Suriyelilerin topyekün aynı sofrada buluştuğunu dile getiren Tapsız, aynı inanç ve duygu ile birleştiği bir atmosferin yaşandığını kaydetti.

"Bizler cimriliği ve bencilliği çirkin bilen vurdumduymazlığı kendisine yakıştırmayan bir medeniyetin temsilcileriyiz" diyen Tapsız, ''Omuzlarımızda yetimin öksüzün mazlumun yanında olmak gibi şerefli bir mirası taşıyoruz. Komşusu açken tok yatan bizden değildir bilinci içerisindeyiz'' ifadelerini kullandı.

Altın Hilal Derneği Başkanı Metin Şentiryaki ise şöyle konuştu:

" Bugün sofralarımıza bereket geldi. Bütün Müslüman coğrafyasında bölüşmenin paylaşmanın oluşturabileceği zenginliğin farkında olunmasını temenni ediyorum. Dernek olarak birlikteliğimize zenginliğe dönüştürme çabamızı ilk günden bu yana destekleyen Vali Tapsız'a teşekkür ederim."