Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
-Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi Kilis'te protesto edildi

KİLİS (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi Kilis'te protesto edildi.

Memur-Sen Kilis Şubesi üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, "Ne darbe ne Sisi özgür Mısır özgür Mursi'', ''Kardeşim sen özgürsün'', ''Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez'' şeklinde sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Kilis İl Temsilcisi Bekir Şen, darbeci mahkemelerin kararlarını protesto etmek için bir araya geldiklerini belirtti.

Hafta sonu darbe hukuku Mursi, Bedii ve Karadavi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin dosyasını, idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderildiğini anımsatan Şen, şunları kaydetti:

''Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları,  şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır'daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz.''

 Mısır'a Ortadoğu 'ya özgürlüğün direnişle geleceğini savunan Şen, darbe karşıtlarına karşı batının zulme ortak olduğunu kaydetti.

Mısır'daki meşru hükumetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını dile getiren Şen, ''Temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını görüyoruz.  Batının sessizliği dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti'' ifadelerini kullandı.