Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk

Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk
Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk
- Suriye'ye çeşitli malzeme taşıyan tırlar nedeniyle Kilis'teki sınır kapısında yoğunluk yaşanıyor - Kilis Valisi Tapsız: "İnsani yardım taşıyan araçlar ile bozulması muhtemel gıdalar ve dorse değişimi için kapıya gelen araçlara öncelik tanınıyor"

KİLİS (AA) - Sivil toplum kuruluşları tarafından temin edilen yardım malzemeleri taşıyan tırlar ile çeşitli malzeme taşıyan araçlar nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk yaşanıyor.

Yardımları taşıyan tırlar ile çimento ve çeşitli malzeme yüklü araçlar, gümrük kapısındaki işlemlerin ardından sınır kapısından tampon bölgeye geçiyor. Son günlerde oluşan yoğunluk nedeniyle sınır kapısı önündeki araç kuyruğu yaklaşık 15 kilometreyi buldu.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin Suriye 'ye açılan 7 kapısından 5'inin kapalı olduğunu anımsatarak, yaşanan yoğunluğun ana sebeplerinden birinin de bu durumdan kaynaklandığını söyledi.

Öncüpınar Gümrük Kapısı ile Hatay'daki Cilvegözü Gümrük Kapısı kıyasladığında, sınır ticareti ve insani yardımların yüzde 60'ının Kilis'ten geçtiğini belirten Tapsız, yoğunluk nedeniyle insani yardım taşıyan araçlar ile bozulması muhtemel gıdalar ve dorse değişimi için kapıya gelen araçlara öncelik tanındığını ifade etti.

İç savaş başladığından bu yana güvenlik nedeniyle Türk şoförlerin Suriye'ye geçişlerine izin verilmediği için taşıdıkları malzemelerin sınır kapısında oluşturulan gümrük sahasında bekleyen Suriye tırlarına aktarıldığını vurgulayan Tapsız, "Son 6 yılda Öncüpınar Gümrük Kapısı'nda yapılan işlem sayısı 19 bin civarında iken bu sayı geçen yıl 62 bine ulaştı. Talebin yoğunlaşmasıyla beraber kapıda kuyruk oluştu" dedi.

Yoğunluğun azalması ve bekleme süresinin kısaltılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bir takım çalışmalar başlatıldığına işaret eden Tapsız, çalışmaların tamamlanmasıyla gümrük işlem sayısının yüzde 100 artış göstereceğini kaydetti. Tapsız, ayrıca gümrükteki çalışma süresinin 16 saatten 24 saate çıkarılabilmesi için de gerekli girişimlerde bulunulduğunu aktardı.

Zaman zaman nakliye firmaları ve şoförlerden bir takım kişilere kolaylık sağlandığı yönünde şikayetler aldıklarını dile getiren Tapsız, şunları kaydetti:

"Bazı firmalara veya kişilere öncelik tanındığı, sıra beklemeden önlerde yer aldığı ve işlemlerinin daha çabuk yapıldığı şeklinde yanlış bir algılama söz konusu. Türk Kızılayı kanalıyla insani yardım taşıyan sivil toplum kuruluş araçları ile bozulması muhtemel gıda malzemesi taşıyan araçlar ve dorse değişimi için alana gelen tırlara öncelik tanınıyor. Bu durumda bir suistimal veya bazılarına öncelik veriliyormuş gibi izlenim oluşuyor. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Herkese eşit davranılıyor. Nakliye firmalarımız ve şoförlerimiz müsterih olsunlar."

- Sınır kapısı 9 Mart'ta girişlere kapatılmıştı

Bu arada Öncüpınar Sınır Kapısı, alınan karar doğrultusunda 9 Mart'ta yaya ve araç girişine kapatılmıştı. İnsani yardım kuruluşu ve sağlık ekipleri dışında girişe izin verilmeyen kapıda çıkışa ise müsaade ediliyor.