Öncüpınar'a "iki katlı" konteynerler geliyor

Öncüpınar'a "iki katlı" konteynerler geliyor
Öncüpınar'a "iki katlı" konteynerler geliyor
- Sığınmacı sayısının her geçen gün artması nedeniyle resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılan çalışma kapsamında Öncüpınar'daki konteyner kentin kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalar sürüyor - Çalışmalar tamamlandığında BM standartlarında oluşturulan kente, 2 katlı 500 konteyner kurularak, AFAD tarafından belirlenen bin aile yerleştirilecek

KİLİS (AA) - KAAN BOZDOĞAN - Türkiye 'ye sığınan Suriyeli sayısının her geçen gün artması nedeniyle kapasite artırımına yönelik çalışmaların sürdüğü Kilis'teki Öncüpınar Konteyner Kentine, çift katlı bin konteyner kurulacak.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin büyük bir bölümü, çadır ve konteyner kentlerde yaşam mücadelesi veriyor. Sığınmacı sayısının her geçen gün artması nedeniyle resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarınca çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda, Öncüpınar Konteyner Kentinde de İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde genişletme çalışması yürütülüyor. Çalışmalar tamamlandığında Birleşmiş Milletler (BM) standartlarında oluşturulan konteyner kente, 2 katlı 500 konteyner kurulacak. Konteynerlerde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından belirlenen bin aile barınacak.

İHH Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4. yılına giren Suriye 'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelileri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Hiçbir mekanın sığınmacılara ev sıcaklığını ve huzurunu veremeyeceğini dile getiren Yemelek, İHH olarak misafir olarak gördükleri sığınmacıları rahat ettirebilmek için gece gündüz çaba sarf etiklerini belirtti.

Sığınmacı sayısının artması nedeniyle Öncüpınar Konteyner Kentte genişletme çalışması yapıldığına işaret eden Yemelek, bu kapsamda çift katlı konteynerler getirileceğini kaydetti.

Yemelek, 900 konteynerin Uluslararası İslami Yardım Organizasyonu tarafından, 100 konteynerin ise Türkiye'deki hayırseverlerce sağlanacağını sözlerine ekledi.

Koordinatör Vali Veysel Dalmaz da Suriyelilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Asıl önemli olanın Suriye'de akan kanı durdurmak olduğunu vurgulayan Dalmaz, bunun için diğer ülkelerin de girişimde bulunması gerektiğini vurguladı.