Sınır kapısındaki bayram yoğunluğu

Sınır kapısındaki bayram yoğunluğu
Sınır kapısındaki bayram yoğunluğu
- Bayramı ülkelerinde geçirmek isteyen bir grup Suriyeli, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk nedeniyle geçiş yapamadı

KİLİS (AA) - Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen bazı Suriyeliler, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki yoğunluk nedeniyle geçiş yapamadı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan ve bayramı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, sınır kapısı önünde toplandı. Bazı Suriyeliler, gümrük kapısındaki kayıtlarının ardından minibüs ve otobüslerle ülkelerine giderken, bazıları ise kapıdaki yoğunluk nedeniyle geri çevrildi.

Zaman zaman gerginliklerin de yaşandığı kapıda, güvenlik nedeniyle askerler de görev aldı.

Suriye 'ye giriş ve çıkışların sadece Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan yapıldığı söylentileri nedeniyle Türkiye'nin farklı kentlerinden sığınmacıların gelmesi sonucu kapıda yoğunluk oluştuğu belirtildi.

Suriyeli Ali Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram için Kilis'ten giriş ve çıkışlara izin verildiği bilgisi üzerine kente geldiğini belirti.

Muhammed, Gaziantep'in Karkamış ilçesinde yaşadıklarını ve Kurban Bayramı'nı yakınlarıyla geçirmek için Suriye'ye gitmek istediklerini ifade ederek, "İki gündür eşim ve engelli çocuğumla kapıda bekliyoruz durumumuz çok kötü yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Suriye'deki iç savaşta iki çocuğunu kaybettiğini anlatan Hatice Kebir ise bayram günü onların mezarlarını ve geride bıraktıkları torunlarını ziyaret etmek için Halep'e gitmek istediğini ve yoğunluk nedeniyle geri çevrildiklerini söyledi.

Ahmet Cuma da çocukları ve eşiyle iki gündür kapıda beklediklerini ancak geçişlerin çok yavaş olduğunu dile getirdi.