Suriyeli öğrencilerin karne sevinci

Suriyeli öğrencilerin karne sevinci
Suriyeli öğrencilerin karne sevinci
- Kilis Öncüpınar Konteyner kentinde 3 bin 750 öğrenci karne aldı

KİLİS (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak  Türkiye 'ye sığınan ve Kilis'teki Öncüpınar Konteyner kentinde barınan Suriyeli öğrenciler, kentteki okullarında karne sevinci yaşadı.

Yaklaşık 14 bin Suriyelinin kaldığı konteyner kentte eğitim gören 3 bin 750 öğrenci için karne dağıtım töreni düzenlendi.

Selam Ortaokulu Eğitim Koordinatörü Seyfettin Çimen, burada yaptığı konuşmada, eğitim ve öğretim yılını başarıyla tamamladıklarını belirtti.

Bugün Türk öğrenciler olduğu gibi Suriyeli öğrencilerin de karnelerini aldığını ifade eden Çimen, ''Selam Ortaokulu'nun tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Bin 694 kız öğrenci eğitim görüyor.  Bizim temennimiz Suriyeli öğrencilerin kendi vatanlarında eğitim görmeleridir. Bir an önce iç savaşın bitmesini temenni ediyoruz. Biz Türkiye'de Suriyeli öğrencilere her ne kadar imkan sağlasak da iç savaşın bitmesini arzu ediyoruz'' dedi. 

 Öncüpınar Konteyner kenti Eğitim Birimi Sorumlusu Mehmet Ali Eruçan ise Öncüpınar Konteyner kentinde 3 bin 750 öğrencinin bulunduğunu ifade etti.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılının tamamlandığını dile getiren Eruçan, şöyle konuştu:

''Konteyner kentinde 3 bin 750 öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerden 740'ı anaokulu ve kreş öğrencilerinden oluşuyor. 800'ü ortaokul, 318'i lise diğerleri de ilkokul öğrencilerinden oluşuyor. Öğrenciler toplam 48 derslikte eğitim görüyor. Konteyner kentte 138 Suriyeli, 42 Türk öğretmenimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz iç savaştan oldukça tedirgin oluyor. Sınırın 2 kilometre ilerisinde zaman zaman bomba ve top sesleri duyuluyor. Öğrencilerimiz ister istemez korkuyor. Temennimiz 2015-2016 eğitim öğretim yılında iç savaşın sona ermesi.  Suriyeli öğrencilerimizin ülkelerinde eğitim görmelerini arzu ediyoruz'' ifadelerini kullandı. 

Suriyeli öğrenci Mecdurin Mustafa da karne aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Karnesinde teşekkür aldığını belirten Mustafa, ''Arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Yaz tatiline girdik. İnşallah seneye ülkemizde eğitim görürüz. Türkiye'yi çok seviyorum'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Suriyeli ve Türk öğretmenler tarafından öğrencilere karneleri ve hediyeleri dağıtıldı.