Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası

Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası
Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası
- Kilis'te araçlarının işlemlerini tamamlayan Suriyeliler, araçları için geçici plakalarını almaya başladı

KİLİS (AA) - Kilis'te işlemlerini tamamlayan Suriyelilerin araçlarına geçici plaka verilmeye başlandı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının araçlarına, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 51. maddesinde yapılan değişiklik kapsamında geçici trafik belgesi ve tescil plakası veriliyor.

Bu kapsamda, araçlarına zorunlu trafik sigortası yaptırıp, muayeneden geçiren Suriye plakalı iki araç sahibi,  mevcut plakalarını teslim ederek 27 SAA 001 ve 27 SAA 002 harf ve rakam grubundan oluşan geçici plakalarını aldı.

Kilis Emniyeti Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Ender Tarık Dat, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte ikamet eden ve gerekli işlemlerini tamamlayan Suriyelerin araçlarına geçici Türk plakası verilmeye başlandığını söyledi.

Geçerli araç muayenesi, trafik sigortası ve İl  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kaydı bulunan Suriyelilerin işlemlerin ardından geçici plakayı almaya hak kazanacağını ifade eden Dat, bu durumun trafik ekipleri ve Suriyeli misafirler için kolaylık sağlayacağını belirtti.

Geçici trafik belgesi ve tescil plakası takılan araçların, başkasına satılamayacağını ve aile fertleri dışında kimseye verilemeyeceğini vurgulayan Dat, belgeleri olmayan araçların trafikten men edileceğini sözlerine ekledi.

Aracına geçici Türk plakası alan Suriyeli Mustafa Muhammet da sunulan imkan için teşekkür ederek, "Bundan sonra inşallah daha rahat edeceğiz" dedi.


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Aile

  ,

  afet

  ,

  AFAD