Türk gelin Suriyeli sığınmacıları yalnız bırakmıyor

Türk gelin Suriyeli sığınmacıları yalnız bırakmıyor
Türk gelin Suriyeli sığınmacıları yalnız bırakmıyor
-Teyzesinin oğlu ile evlenerek 31 yıl önce Halep'e yerleşen Yıldız Zembilören, iç savaş nedeniyle geldiği Kilis'te, ailesiyle konteyner kentte yaşıyor - Zembilören: - "Savaşın acısını çeken biri olarak sığınmacıların kamptaki problemlerini çok iyi anlıyorum. Onların isteklerini yönetime iletiyorum"

KİLİS (AA) - İZZET MAZI - Türkiye 'den  Suriye 'ye 31 yıl önce gelin giden Kilisli Yıldız Zembilören (53), tercümanlık yaptığı Elbeyli Konteyner Kenti'nde barınan sığınmacıların sorunlarının çözümüne katkı sunuyor. 

Suriyeli Dinar Mekki, aslen Kilisli olan ve bir yakınlarının düğünü için 1984 yılında Halep'e gelen teyzesinin kızı Zembilören'e aşık oldu.

Durumu annesine anlatan Mekki, ailelerin rıza vermesinin ardından aynı yıl teyzesinin kızıyla evlendi. 31 yıl önce Halep'e gelin giden Zembilören'in 3 çocuğu dünyaya geldi. 

Suriye'de mutlu bir yaşam süren çift, Esed'e bağlı rejim güçlerinin saldırılarını artırması üzerine 3 yıl önce çocuklarıyla Türkiye'ye sığındı. Ailesiyle Kilis'teki konteyner kente yerleştirilen Zembilören, kamp yönetimini talebi üzerine tercümanlık yapmaya başladı. 

Konteyner kentte barınan sığınmacıların sorunlarını kamp yönetimine ileterek adeta arabuluculuk yapan Zembilören, bu davranışıyla hem Suriyelilerden hem de Türk yetkililerin takdirini topluyor. 

Türkiye'de öğretmen ve polis olan kardeşlerinin "bizde kalın" isteğini kabul etmeyen Zebilören, kampta sığınmacılarla yaşamayı tercih ediyor. 

Zembilören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelin gittiği Halep'ten ülkesine 28 yıl sonra sığınmacı olarak döndüğünü söyledi. 

Saldırıların şiddetlenmesi üzerine Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Zembilören, "Şimdi memleketim Kilis'teyiz. Sağolsunlar bizi hemen kampa yerleştirdiler ve 3 yıldır ailemle burada yaşıyoruz" diye konuştu. 

Kamp yönetiminin isteği üzerine tercümanlık yaptığını dile getiren Zembilören, sığınmacıların her türlü sorunuyla yakından ilgilendiğini vurguladı.

İdare ile sürekli istişare içerisinde olduklarını anlatan Zembilören, şöyle konuştu:

 "Savaşın acısını çeken biri olarak sığınmacıların kamptaki problemlerini çok iyi anlıyorum. Onların isteklerini yönetime iletiyorum. Sonuçta Türkiye bizim her türlü hizmeti sunuyor. Bazen küçük sorunlar oluyor ama konuşarak bunları hallediyoruz.  İstanbul 'da yaşayan 2 kardeşim bizi yanlarına almak istediler ama burada kalmayı tercih ettim. Kampta daha faydalı olduğumu düşünüyorum." 

Elbeyli Kaymakamı Gülhani Ozan Sarı da Yıldız Zembilören'in kendileri için farklı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

O coğrafyayı ve insanlarının çok iyi bildiğini ifade eden Sarı, "Biz kendisini bu anlamda bir misafir olarak görmüyor aynı zamanda çalışma ekibimizin içerisine de dahil ettik" ifade etti. 

Suriyeli Fatma Hüseyin de Türk olan Zembilören'in kendilerine çok yardımcı olduğunu kaydetti.