3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Kırıkkale Belediye Başkanı Saygılı: "Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir"

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Saygılı, mesajında, toplumları birleştiren ve güçlü kılan etmenlerin başında, toplumu oluşturan tüm bireylerin birbirleri arasında kurdukları bağın güçlü olması gerektiğini belirtti.

Dünya Engelliler Günü'nde de çeşitli nedenlerle engel durumu yaşayan vatandaşların topluma daha fazla entegre olmasını sağlamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayan Saygılı, şunları kaydetti:

"Engelliler de toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün idrak ettiğimiz engellilik, doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Bugün tüm engelli kardeşlerimizle birlik olma günüdür. Sorunlarını dinleme, çözüm üretme ve onları toplumdan ayrıştıran engelleri ortadan kaldırma günüdür. Bugün sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal yaşama tam katılım gibi temel sorunlarda engelli vatandaşlarımız için de büyük fırsat eşitsizlikleri yaşanmaktadır. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir."