51. Kütüphaneler Haftası

51. Kütüphaneler Haftası
51. Kütüphaneler Haftası
KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de, 51. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla tören düzenlendi. Vali Ali Kolat, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans...

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de, 51. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla tören düzenlendi. 

Vali Ali Kolat, İl  Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, her yıl mart ayının son haftasının Kütüphaneler Haftası olarak kutlandığını anımsattı.

Bu haftanın amacının, kütüphaneleri ve okumayı gündeme taşımak olduğunu vurgulayan Kolat, şöyle konuştu:

"Ne kadar çok okumayı ve okuma algısını artırabilirsek bu konuda kısmen görevimizi yapmış olacağız. Millet olarak kitaba çok önem veririz. Kur'an-ı Kerim'de ilk emir 'Oku' diye başlar. Onun için kitap bizim için kutsaldır. Ama okuma konusunda biraz performansımız düşük. Öğrenciler için en iyi fırsat bu çağlardır. Daha sonraki yıllarda, geçim, ve aş derdi derken, işler yoğunlaşıyor ve sorumluluklar artıyor. Onun için şimdiden kitap okuyun. Kitap bizim kültürümüzdür, kültür mirasımızdır. Kültürlerarası diyaloğun da sağlanacağı tek husus kitaplarımızdır. Kitapları öksüz bırakmayalım ve onlara sahip çıkalım."

Tören, Kırıkkale Lisesi 11-C sınıfı öğrencisi Fatmanur Aktaş'ın, 'Pervanenin Aşkı' manzumesini okuması ve Kırıkkale Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği türkülerle devam etti.