AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Türkiye'yi herhangi bir cemaat, cuntacı, medya patronu yönetemez. Millet ve sandık yönetir. Başka bir şey yönetemez" - "Çözüm Süreci'ni, kan akmasın, Türkiye zengin ve özgür olsun diye yaptık. Biz Anadolu Ajansı ile hem Kurmanci hem Sorani habercilik yapıyoruz"

KIRIKKALE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, "Türkiye'yi herhangi bir cemaat, cuntacı, medya patronu yönetemez. Millet ve sandık yönetir. Başka bir şey yönetemez" dedi.

Kırıkkale'de bir düğün salonunda sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Özdağ, 17-25 Aralık operasyonlarından 1,5 yıl önce görüşmesinde Fetullah Gülen'in kendisine, "AK Parti 3 dönem daha iktidarda olmalı, 3 dönem yasağını da kaldırın" dediğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan 'a övgüler yağdıran bir adamın, 1,5 yıl önce dershaneleri bahane ederek "boşbakan" demeye başladığını anımsatan Özdağ, "Ne değişti? Şöyle istiyordu. AK Parti 3 dönem daha iktidarda kalsın, ben orduyu, yargıyı, emniyeti, sermayeyi, medyayı ele geçireyim, 100 milyar dolar param olsun. ABD'den bir uçak kalksın, İstanbul'a insin, 5 milyon kişi beni karşılasın, ben Türkiye'yi yöneteyim' istedi. Türkiye'yi herhangi bir cemaat, cuntacı, medya patronu yönetemez. Millet ve sandık yönetir. Başka bir şey yönetemez" diye konuştu.

Özdağ, Çözüm Süreci'ni ilk defa Atatürk 'ün başlattığını, 1937-1938'de aynı vaatlerde bulunduğunu ileri sürdü.

Ardından Turgut Özal'ın Çözüm Süreci'ni gündeme getirdiğinin altını çizen Özdağ, "Abdullah Öcalan ile görüşelim bu kan akmasın, insanlar dağa çıkmasın, askerim, polisim ölmesin" dedi. Dinlemediler, yine devam ettiler. Sonra MHP , DSP, ANAP iktidarında, Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz 7 saat 20 dakika konuşarak, Öcalan'ın idamını parlamentoya indirmediler. İdamın süreci parlamentoda biter. Parlamento 'evet' veya 'hayır' diyecek. Süreci kestiler. Çünkü bekleme süreciydi, çözüm içindi. Kan akmasın diye yaptılar. Siz yapınca iyi" ifadelerini kullandı.

- "Hem Kurmanci hem Sorani haberleşme yapıyoruz"

HDP'nin, PKK'nın siyasi uzantısı olduğunu ve Türkiye'de özerklik ile öz yönetim ilan etmek istediklerini dile getiren Özdağ, şunları kaydetti:

"Aziz bir milletiz ve gereğini de yaparız. Daha yapmadık, her şeyi de söylemedik. Devletimiz çok güçlü. Çözüm Süreci'ni kan akmasın, Türkiye zengin ve özgür olsun diye yaptık. Biz Anadolu Ajansı ile hem Kurmanci hem Sorani habercilik yapıyoruz.

Bireysel özgürlüğe evet. Kimin ne özgürlüğü gasp edildiyse onu veririz. Başörtüsünü Türk, Kürt takmış, katsayı adaletsizliğinden Türk, Kürt, Laz, Çerkez faydalanmış hiç önemli değil. Herkese sağlarız bu özgürlüğü. Eksikse TBMM bunun için var. Fakat kolektif özgünlük isterseniz, 'özerklik ilan edeceğiz, ayrı bir devlet kuracağız, Fırat'ın öbür tarafında Kürdistan, bu tarafta ortak vatan olacak' diyecekseniz asla buna müsaade etmeyeceğiz. Tek vatan, tek devlet, tek millet ve tek bayrakla beraber resmi dil Türkçe olarak kıyamete kadar yaşayacağız. Kürtler bizim kardeşimiz, Kürt'le, Çerkez'le problemimiz yok. Irk yarış atları için geçerlidir, insanlar için değil. İnsanlar ancak takvaca üstündür. Ne kadar insansanız o kadar değerlisiniz. Herkesi birinci sınıf vatandaş yapmak istiyoruz. Onlar algıyı yönetmek istiyorlar."