ASİAD ve ASO'dan Vali Kolat'a ziyaret

ASİAD ve ASO'dan Vali Kolat'a ziyaret
ASİAD ve ASO'dan Vali Kolat'a ziyaret
- Vali Kolat: "Silah İhtisas OSB, Türkiye'de ilk ve örnek bir çalışma olacak. Kırıkkale, yatırım açısından da son derece önemli bir bölgede yer alıyor"

KIRIKKALE (AA) -  Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyet, Kırıkkale Valisi Ali Kolat'ı ziyaret etti.

Vali Kolat ve  Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Valilik Toplantı Salonunda, Aydın, Özdebir ve beraberindeki heyete, kentteki yatırımlar ve gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Kolat, yaptığı konuşmada, Kırıkkale denilince akla gelen ilk şeyin savunma sanayinin bel kemiği olan Makina ve Kimya Endüstri Kurumunun (MKEK) geldiğini söyledi.

MKEK'in 5 fabrikası, bir işletmesiyle 3 bine yakın işçisinin olduğunu, Türkiye için önemli bir kurum olarak kentte faaliyet gösterdiğini ifade eden Kolat, şunları kaydetti:

"Kırıkkale'de 50 bin çalışanımız, 55 bin de emeklimiz var, bunun 25 bini MKEK'ten. Dolayısıyla bu potansiyeli değerlendirmek adına kentte birtakım çalışmalarımız var. Kentte şu an yaklaşık 1 milyar 700 milyon lira civarında yatırımlarımız devam ediyor. İki tane Organize Sanayi Bölgesi (OSB) var, üçüncü olarak da Silah İhtisas OSB'yi kurduk. Silah İhtisas OSB, Türkiye'de ilk ve örnek çalışma olacak. Kırıkkale yatırım açısından da son derece önemli bir bölgede yer alıyor. Teşvik açısından 4. bölgede olması yatırımcılar açısından önemli. Yakınımızda Ankara 1. bölgede. Biz, 4. bölgeyiz. Eğer siz, Silah İhtisas OSB'ye yatırım yaparsanız 5. bölge teşvikinden yararlanacaksınız. Böyle de bir avantajı var."

ASİAD Başkanı Aydın da Kırıkkale'yi Ankara'dan farklı bir yer olarak görmediklerini, yerel yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve iş adamlarının çalışmalarıyla Kırıkkale'nin iş adamları açısından cazibe merkezi olma yolunda doğru adımlarla ilerlediğini belirtti.

Kırıkkale'nin çok önemli konumda olduğunun altını çizen Aydın, "Yakında Yüksek Hızlı Tren hattının da bitmesiyle Ankara-Kırıkkale arası 20 dakikaya düşecek. Teşvik bölgesi olması hasebiyle de iş adamları ve yatırımcıların da bu bağlamda kentteki yatırımları iyi şekilde değerlendireceklerini düşünüyorum" dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise Kırıkkale'nin çok yakın zamana kadar eğitilmiş insan gücü anlamında özel ve önemli bir yer olduğunu söyledi.

Özdebir, Kırıkkale'de 25 bin MKEK emeklisinin bulunduğunu, Silah İhtisas OSB için bu emeklilerin çok önemli yer teşkil ettiğini, burada yatırım yapacak iş adamları için vasıflı eleman konusunda bu durumun son derece önemli olduğunu söyledi.