Bayramda beslenmeye dikkat

Bayramda beslenmeye dikkat
Bayramda beslenmeye dikkat
- KÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kılınç: "Beslenmede yasak yoktur ancak her zaman ölçüye dikkat edilmesi gerekmektedir"

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Nişancı Kılınç, beslenmede yasağın olmadığını ancak her zaman ölçüye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kılınç, yaptığı yazılı açıklamada, bayramda yeterli ve dengeli beslenmenin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Bayramda öğün sayısının artabildiğini vurgulayan Kılınç, daha fazla yemek yeme isteğinin bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla sonuçlanabileceğini belirtti.

Kılınç, geleneksel olarak kahvaltıyla başlayan Ramazan Bayramı'nda tüm aile bireyleri bir arada olduğu için sofraların her zamankinden çok daha çeşitli ve enerji içeriği yoğun besinler içerdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Aile büyüklerinin hazırladığı börekleri, el yapımı tatlıları ve özel pişen yemekleri reddetmek bazen ev sahibine karşı saygısızlık gibi de algılanabilmekte ve aşırı besin alımına neden olmaktadır. Beslenmede yasak yoktur ancak her zaman ölçüye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bayramın coşkusuyla her yemekten fazla miktarlarda yemek yerine küçük tadımlıklar tüketmek, miktar kontrolünü sağlayarak daha ölçülü olunmasına neden olabilmektedir. Neyi, ne kadar, nasıl, ne zaman tükettiğiniz yeterli ve dengeli beslenmenin anahtar rolünü oynamaktadır."

Kılınç, geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata ve hamur işleri gibi besinlerin kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek besinler olduğunu dile getirerek, "Bu besinleri bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Beslenme

  ,

  Anahtar

  ,

  zaman

  ,

  Karşı

  ,

  Enerji