Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.Nur Cami ve Külliyesi'nde düzenlenen program,...

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Nur Cami ve Külliyesi'nde düzenlenen program, Kırıkkale Üniversitemi İslami İlimler Fakültesi araştırma görevlisi Ömer Selimoğlu'nun Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Vali Ali Kolat, burada yaptığı konuşmada, camilerin Türk milleti için büyük önemi olduğunu ifade ederek, insanların camilerde buluşup kaynaştığını söyledi.

Son dönemde yaşanan terör olaylarının kendilerini çok üzdüğünü belirten Kolat, "Bizim karakterimize, insanlık ve Müslümanlık anlayışımıza sığmıyor. Bırakın Müslümanlığı, hiçbir din bu şekilde bir ölümü tavsiye etmez. Dolayısıyla,  İslam 'ın temel özelliklerini öğrenmemiz ve öğretmemiz lazım" diye konuştu.

İl Müftüsü Bekir Gerek de bugün milletçe yasta olduklarını belirterek, terörün yine kanlı yüzünü gösterdiğini ve göstermeye devam ettiğini dile getirdi.

Camilerin, vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, irfan yuvaları olduğunu vurgulayan Gerek, camilere olan ilgili ve önemini daha etkin bir şekilde anlatmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığının organizesinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinliğinin düzenlendiğini anlattı.

Ankara 'daki terör saldırısı dolayısıyla tasavvuf musikisi konseri ve sema gösterisinin iptal edildiği programda, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren din görevlilerine başarı belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Program, şehitler için okunan 100 bin hatmin duasının yapılmasıyla sona erdi.