Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
KIRIKKALE (AA) - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kırıkkale Şubesi üyeleri, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü...

KIRIKKALE (AA) - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kırıkkale Şubesi üyeleri, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup adına açıklama yapan Necla Büyükyıldız, 2014 yılında 240 kadının erkek şiddetiyle öldürüldüğünü, çok sayıda kadının da yerlerinde, evlerinde, sokaklarda erkek şiddetine maruz kaldığını söyledi.

25 Kasım'ın her türlü şiddete karşı kadın dayanışması ruhunun kurulduğu bir mücadele günü olduğunu ifade eden Büyükyıldız, şunları kaydetti. 

"Kadına yönelik şiddete ilişkin rakamlar ve her gün 5 kadının hayatını kaybediyor olması ülkede kadına yönelik sistematik bir şiddete, çok önemli ihmale gelmez bir sorunun varlığını işaret ediyor. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için derhal harekete geçilmesi gerekiyor. Biz, kadın için ve kadın, erkek eşitliğini güçlendirmek konusunda politika üretmekle görevli bir bakanlığımız olmasını istiyoruz. Toplumda kadınların var olduğu düşüncesini dışarıda bırakmayan, kadınlardan gelen taleplerin politikasını oluşturup bunların devlet politikasına dönüşmesini sağlayacak resmi mekanizmaların oluşturulmasını talep ediyoruz."


  ETİKETLER:

  KESK

  ,

  Politika

  ,

  Kamu

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı