Karakeçili ilçesinde kunduracılık mesleği yaşatılmaya çalışılıyor

Karakeçili ilçesinde kunduracılık mesleği yaşatılmaya çalışılıyor
Karakeçili ilçesinde kunduracılık mesleği yaşatılmaya çalışılıyor
KIRIKKALE (AA) - Kaybolmaya yüz tutan kunduracılık mesleği, gelişen teknolojiye rağmen Karakeçili ilçesinde varlığını sürdürüyor.İlçede 30 yıldır...

KIRIKKALE (AA) - Kaybolmaya yüz tutan kunduracılık mesleği, gelişen teknolojiye rağmen Karakeçili ilçesinde varlığını sürdürüyor.

İlçede 30 yıldır kunduracılık yapan Murat Özkanca (42), AA muhabirine, küçük yaşta babasının yanında çalışmaya başladığını söyledi.

Sıkıntılara rağmen durumlarına şükrettiklerini ifade eden Özkanca, " Çin malı ayakkabılar, hem sağlığımızı hem de bütçemizi alt üst etti. Sağlığımıza zararı olduğu gibi bütçemize de oluyor. Vatandaş bu ayakkabılar ucuz olduğundan her 3-5 ayda bir ayakkabı alıyor. Bu ayakkabılar kalitesiz malzemeden yapıldığı için tamiratı da mümkün değil" dedi.

Özkanca, ilçede geçmiş yıllarda 3 kunduracı dükkanı varken şu anda sadece kendisinin hizmet verdiğini belirterek, mesleğin geleceği olmadığı için çırak bulamadıklarını ifade etti.

Ayakkabı tamiratı için gelen çok az sayıda vatandaşın kaldığını dile getiren Özkanca, "Bu sebepten dolayı bende hem tamirat yapıyor hem hazır ayakkabı getirip satıyorum. Küçük yerleşim yerinde esnaflık çok zor. Bütün zorluklara ve sıkıntılara karşı mesleğimizi sürdürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Ucuz

  ,

  Ayakkabı

  ,

  hizmet

  ,

  Karşı