Kırıkkale'de Muharrem iftarı

- Vali Kolat: "Hazreti Hüseyin'in şehadeti İslam dünyasının en büyük acılarından bir tanesidir. Bu acı İslam Tarihi boyunca ibret alınsın diye de hep konu edilir, gündeme getirilir. Maalesef bizler o ibreti almıyoruz ki İslam aleminin bugünkü durumunu görüyoruz"

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Valisi Ali Kolat, "Hazreti Hüseyin'in şehadeti İslam dünyasının en büyük acılarından bir tanesidir. Bu acı İslam Tarihi boyunca ibret alınsın diye de hep konu edilir, gündeme getirilir. Maalesef bizler o ibreti almıyoruz ki İslam aleminin bugünkü durumunu görüyoruz" dedi.

Kolat, İl Müftülüğü ve Türkiye Anıtlar Derneği Hasan Dede Şubesinin ortaklaşa Hasan Dede Aşevinde düzenlediği Muharrem iftarında yaptığı konuşmada, kurulan sofraya  Alevi , Sünni , Türk ve Kürt herkesin samimi duygularla katıldığını söyledi.

Hazreti Hüseyin'in şehadeti İslam dünyasının en büyük acılarından biri olduğunu ifade eden Kolat, şöyle konuştu:

"Allah bu ayda tutulan oruçları, aşureleri, lokmaları kabul etsin, mübarek etsin. Allah, birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi ve dostluğumuzu ilelebet daim kılsın. Hazreti Hüseyin'in şehadeti İslam Tarihi boyunca ibret alınsın diye de hep konu edilir, gündeme getirilir. Maalesef bizler o ibreti almıyoruz ki İslam aleminin bugünkü durumunu görüyoruz. Nice Ker belaları günümüzde yaşıyoruz. Bu çok büyük bir acı. Halbuki biz Hazreti Hüseyin'in, ehlibeytin düşüncelerini düşünsek, özümsesek, uysak ve onların yolundan gitsek muhtemelen bu acıları yaşamayacağız. En son Müslümanların bir birini kırması gerekirken ama görüyoruz ki Müslümanlar bir birlerini boğma noktasına gelmiştir. Bu durum hakikaten Müslümanlar açısından özellikle de bizim bölgemiz açısından büyük bir acıdır. İnşallah bu acılar biran evvel ortadan kalkar ve ehlibeytin yolunda, çizgisinde hareket edilerek İslam Dininin ön gördüğü şekilde hareket edilerek birliğimiz, kardeşliğimiz, dostluğumuz devam eder."

İl Müftüsü Bekir Gerek de Muharrem ayının sadece hüzün ayı değil, üzerinde tefekkür edilen ve tahliller yapılabilen günlere çevrilmesi gerektiğini ifade etti.

Dernek Başkanı Ekrem Demirhan ise birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, tutulan oruçların kabul olması dileklerinde bulundu.

Program, iftar yemeğinin okunan ilahiler ve kasidelerin ardından son buldu.

 


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Sünni

  ,

  Türkiye

  ,

  İslam

  ,

  iftar

  ,

  Birlik