Kırıkkaleli çiftçilerin doğal afet zararları ödendi

Kırıkkaleli çiftçilerin doğal afet zararları ödendi
Kırıkkaleli çiftçilerin doğal afet zararları ödendi
KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de ürün ve hayvanları Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında bulunan çiftçilerin, doğal afetlerden dolayı oluşan...

KIRIKKALE (AA) ? Kırıkkale'de ürün ve hayvanları Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında bulunan çiftçilerin, doğal afetlerden dolayı oluşan zararlarının karşılandığı bildirildi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde düzenlenen törende konuşan Vali Ali Kolat, son yıllarda Türkiye 'nin tarım açısından önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.

Kolat, 2012 yılı verilerine göre 16 milyar dolar tarım ürünleri ihracatı yapıldığını, bu durumun ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunu ifade etti.

2005 yılında TARSİM kanununun yürürlüğe girdiğini anımsatan Kolat, "TARSİM Kanunu'ndan sonra sigortacılık anlamında önemli gelişmeler oldu. TARSİM ile birlikte kriz yönetiminden çıkılarak risk yönetimine geçildi. Doğal afetlerden sonra Bakanlar Kurulu toplansın bununla ilgili kararlar versin dönemi yok artık. Bu anlamda TARSİM'i çok önemsiyorum" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş da kentte TARSİM Kanunu'nun yürürlüğe girdiği günden itibaren çiftçilere 3 milyon liraya yakın hasar ödemesinin yapıldığını ve üreticilerin mağduriyetlerinin giderildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Kolat, sigortası olan ve ilkbaharda hububat tarlalarındaki don olayından hasar gören 8 çiftçiye hasar ödemesi kapsamında çeklerini verdi.