KÜ'de kanserle mücadele çalışmaları

KÜ'de kanserle mücadele çalışmaları
KÜ'de kanserle mücadele çalışmaları
KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, gelişen teknoloji sayesinde akciğer kanseri hastalarının ameliyat...

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, gelişen teknoloji sayesinde akciğer kanseri hastalarının ameliyat sayılarında artış görüldüğü bildirildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinin, solunum kapasiteleri düşük ve sınırda olan hastalara Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan laboratuvarlarda kardiyopulmoner tetkikler yapmaya başladıkları belirtildi. Tetkiklerin, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu'nun gözetiminde yapılarak, hastaların risk analizlerinin tayin edildiği kaydedildi. 

Açıklamada, Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Özpolat'ın, şu ifadelerine yer verildi:

"Solunum rezervleri sınırda olan hastalara yapılan bu tetkik sayesinde opere edeceğimiz hastalarımızın ameliyat şansları artmaktadır. Hastalarımızın çoğunda kronik akciğer ve kalp hastalıkları olduğundan test bizzat hastalarımızın ameliyat konusundaki endişelerini de azaltmaktadır. Halk arasında 'kansere bıçak vurulmaz' şeklinde bir kanı var. Ancak bu doğru değil. Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık yüzde 14'ünün ameliyat edilebilir ve diğer hastalarda kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygundur. Ameliyat, özellikle yaşlı hastalar için başta endişe verici olsa da yapılacak işlemin faydalarının anlatılması ve yapılan ileri tetkikler sayesinde riskin azaltılması, hastaların hastalıklarını kabullenmeleri ve tedaviye katılımlarının artmasını sağlamaktadır."