Şeker, akıllı telefonla ölçülecek

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Meslek Yüksekokulu Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Çiftçi'nin...

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Meslek Yüksekokulu Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Çiftçi'nin akıllı telefonla şeker miktarının ölçülmesini içeren projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından kabul edildi.

KÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Doç. Dr. Hakan Çiftçi'nin koordinatörlüğünü yaptığı Kag?ıt Temelli Kolorimetrik Glikoz Sensör Gelis¸tirilmesi ve Akıllı Telefon Kullanımı ile Glikoz Ölçümleri Projesi isimli çalışmayla glikozun miktar tayini akıllı telefon kullanılarak gerçekleştirilecek.

Çiftçi, Dünya Sağlık Örgütünün 2013 verilerine göre, dünyada yaklaşık 347 milyon kişinin şeker hastası olduğuna dikkat çekerek, bu sayının 2035 yılında 592 milyona çıkacağının tahmin edildiğini belirtti.

Çiftçi, hayatın pek çok alanına giren akıllı telefonların uygulamaya koyacakları projeyle sağlık sektöründe de kullanılacağını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Kimya

  ,

  Telefon

  ,

  kimyasal