TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
"Ülkemizin zenginleşmesi, işsizlik belasının bitirilmesi yolu girişimcilikten geçiyor"

KIRIKKALE (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkenin zenginleşmesi ve işsizliği bitirilmesinin yolunun girişimcilikten geçtiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda TOBB'a bağlı kadın girişimcilerin katılımıyla açılan "81 İlin Kadın Girişimcileri" sergisini ziyaret etti.

Daha sonra bir düğün salonunda Ayçekirdeği Şenliği gala yemeğine katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kırıkkale'nin Türkiye tohumluk ayçekirdeği üretiminin yüzde 8'ini, çerezlik ayçekirdeğinin de yüzde 10'unu karşıladığını belirtti.

Ayçekirdeğinin Kırıkkale'nin reklamı ve tanıtımı için çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Malınız ne kadar kaliteli olursa olsun, malınız ne kadar ucuz olursa olsun bunu pazarlayamazsanız, markalaştıramazsınız ne mal senin, ne de para eder. Şu anda ayçekirdeğinin Kırıkkale'de yetiştiğini Türkiye'ye duyurmak gerekir. Ondan sonra AB'ye tescil ettirmek gerekir. Bunu yaptığımız zaman ayçekirdeğimiz bizim para etmeye ve markalaşmaya yardımcı olacaktır." 

Mutluluğun, refahın ve zenginliğin girişimcilikten geçtiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Atıl bıraktığımız iki alan var. Bunlardan birincisi kadınlar. Nüfusumuzun yarısı kadın. Fakat biz kadınlarımızı girişimci olmaya teşvik etmiyoruz. İşte bizim kadın girişimcilerimiz 81 ilde gençlere ve kadınlara girişimci olmayı teşvik ediyorlar. Bugün Kırıkkale'ye 36 ilin gelmesi bu durumun bir göstergesidir. Ülkemizin zenginleşmesi, işsizlik belasının bitirilmesi yolu girişimcilikten geçiyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu, Kırıkkale'deki girişimci kadınlara, girişimcilik sergisine katkıda bulunan belediye başkanlarına plaket verdi.