Tükürük bezindeki kitle, ağızdan operasyonla alındı

Tükürük bezindeki kitle, ağızdan operasyonla alındı
Tükürük bezindeki kitle, ağızdan operasyonla alındı
KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, bir hastanın tükürük bezinde oluşan kitlenin, ağızdan operasyonla alındığı...

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, bir hastanın tükürük bezinde oluşan kitlenin, ağızdan operasyonla alındığı bildirildi.

KÜ'den yapılan yazılı açıklamada, KÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nde Zeynep Güven (35) isimli bir hastanın tükürük bezinde bulunan mandalina büyüklüğündeki kitlenin ağızdan operasyonla, boğazında kesi yapılmadan alındığı belirtildi.

Operasyonu yapan Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şimşek, ameliyatta kesi yapılmadığı için hastaların boynunda iz kalmadığını ve ilaç kullanımının söz konusu olmadığını belirterek, "Boynu kesmeden kitlenin ağızdan çıkarılmasını içeren bu ameliyat, bir tek Kırıkkale Üniversitesinde gerçekleştiriliyor. Bu operasyonlarda hastanın ameliyat süresinin ve kan kaybının az olması, herhangi bir iz kalmaması, dikiş derdi ve pansuman sıkıntısı olmaması, iyileşme süresinin çok daha kısa olması gibi avantajlar var. Çankırı, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Ankara gibi illerden gelen bu tarz hastalara rahatlıkla tedavi sunuyoruz. Hasta geldiğinde iki gün tahlilleri yapılır, daha sonra üçüncü gün ameliyata alınır. Yatış süresi bir gün. Ayrıca bu ameliyat, hastayı yatağa bağlayan bir ameliyat değil" ifadesini kullandı.


    ETİKETLER:

    Ankara