1 Eylül Dünya Barış Günü

1 Eylül Dünya Barış Günü
1 Eylül Dünya Barış Günü
- CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, mesaj yayımladı

KIRKLARELİ (AA) - CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, 1 Eylül Dünya Barış Günü, dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gündoğdu, mesajında barış, insanın sağlıklı bir gelişim sürdürerek mutlu yarınlara ulaşması ve sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesi için yaşamsal öneme sahip olduğunu bildirdi.

İnsanı temel alan tüm düşüncelerin barışı vurgulayarak savaşa, şiddete, baskıya ve insan onurunu kıran uygulamalara karşı çıktığını belirten Gündoğdu, barışın sağlanamadığı bir düzen ve insan yaşamını hiçe sayan eylemler, mutlu ve huzurlu bir dünya yaratmanın önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Tüm çabalara rağmen dünyanın dört bir yanında akan kan, acı ve gözyaşının devam ettiğini anımsatan Gündoğdu, mesajında şu düşüncelere yer verdi:

"İnsanlığın barış mücadelesi, barış özlemi maalesef bunca çekilen acılara karşın dinmedi ve hiç sona ermedi. Bugün birçok masum insan savaşlarda hayatını kaybetmektedir. Dünyanın birçok bölgesinde çocuk, genç yaşlı kadın erkek demeden korkunç katliamlar acımasızca devam etmektedir. İnsanlık dışı bu eylemler tüm dünyanın gözü önünde hiçbir tepki almaksızın sürmektedir. Özellikle ülkemizi en çok etkileyen Orta Doğu ve sınırlarımızda yaşanan ve son yıllarda şiddeti her geçen gün artan terör, insanlık dışı uygulamalar, zorunlu göçler, mülteci akınları sözde medeni ülkelerinin gözleri önünde yaşanmaktadır."