1 Eylül Dünya Barış Günü

1 Eylül Dünya Barış Günü
1 Eylül Dünya Barış Günü
- Lüleburgaz'da bazı parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi

KIRKLARELİ (AA) - Lüleburgaz'da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bazı parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılımıyla yürüyüş yapıldı.

Lüleburgaz Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir amir, yürüyüş öncesi Hükümet Konağı önünde bir araya gelen gruba, megafonla dağılmaları aksi halde yürüyüşe katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu.

Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile CHP üyeleri, "Savaşa ve katliamlara karşı birleşelim", "IŞİD'e, emperyalizme, İsrail saldırganlığına hayır" yazılı pankartlar taşıyarak, sloganlar eşliğinde Kongre Meydanı'na yürüdü.

Grup adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, savaş ve baskı politikalarına karşı inatla barışı savunacaklarını söyledi.

Savaşların karşısında her zaman dik duracaklarını belirten Beko, Türkiye 'nin zor bir süreçten geçtiğini kaydetti.

Savaşlarda binlerce insanın katledildiğini anlatan Beko, Dünya Barış Günü'nde tüm dünyaya mesaj vermek için Lüleburgaz'da bir araya geldiklerini ifade etti. 

KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ile TTB Başkanı Bayazıt İlhan da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, katılımcılara verilen güvercinler ile balonlar havaya bırakıldı.