5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Kırklareli Barosu Başkanı Saygılı: "Acımız büyük, nerede ve kime yönelirse yönelsin, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, terör bir insanlık suçudur ve hiçbir makul gerekçesi yoktur"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Barosu Başkanı Harun Saygılı, "Acımız büyük, nerede ve kime yönelirse yönelsin, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, terör bir insanlık suçudur ve hiçbir makul gerekçesi yoktur" dedi.

Saygılı, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlenen törende, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Saygılı, Çağlayan Adliyesi'nde  savcı Mehmet Selim Kiraz'a yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını vurguladı.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Saygılı, şunları kaydetti:

"Kiraz'ın ölümü tüm Türkiye 'yi üzüntüye boğdu. Acımız büyük, nerede ve kime yönelirse yönelsin, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, terör bir insanlık suçudur ve hiçbir makul gerekçesi yoktur. Bu ve benzeri eylemlerin öncelikli hedefi demokrasileri ve özgürlükleri yok etmektir. Bu sebeple teröre tüm insanlık karşı çıkmalıdır. Menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, arkasındaki faillerin en kısa zamanda belirlenip adalet önüne çıkartılmasını sabırsızlıkla bekliyor, şehit savcımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve milletimize başsağlığı diliyoruz."

Saygılı, yaşanılan terör saldırısının avukatlıkla ve avukatlarla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, teröristlerin kullandığı yöntemi bahane ederek, mesleğe yönelen bir algı operasyonuna dönüştürülmesini kesinlikle kabul etmediklerini vurguladı.

Saygılı, saldırıdan onurla taşıdıkları cübbenin sorumlu tutulmasını, avukatların hedef gösterilmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.