AK Parti'nin Kırklareli mitingi

AK Parti'nin Kırklareli mitingi
AK Parti'nin Kırklareli mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Üstümüze geldiler 'Bunlar yeni Osmanlıcı' diye. İçeriden şikayet ettiler, dışarıdan saldırdılar. Hiç bizim Osmanlı'dan, tarihten utandığımızı gördünüz mü?" - "Biz hapis olsa da boyun eğmeyiz, darbe teşebbüsü olsa da boyun eğmeyiz" - "Kendi belediyesindeki taşeron işçiye sahip çıkamayan, onun hakkını veremeyen biri Türkiye'deki yüz binlerce taşeronun hakkını verebilir mi?"

KIRKLARELİ  (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'ye yönelik saldırılar olduğunu belirterek, "Üstümüze geldiler, 'Bunlar yeni Osmanlıcı' diye. İçeriden şikayet ettiler, dışarıdan saldırdılar. Hiç bizim Osmanlı'dan, tarihten utandığımızı gördünüz mü?" dedi.

Davutoğlu, partisince Lüleburgaz Kongre Meydanı'nda düzenlenen mitingde, CHP 'nin ortaya attığı "Merkez Ülke Türkiye" projesini eleştirdi. 

"Merkez ülke" tabirinin kendilerine ait olduğunu belirten Davutoğlu, "15 yıl önce kitabımda yazdım. Hükümet programlarımızda yer aldı. O 2035'ten bahsediyor, biz 2015'te Türkiye'yi merkez ülke yaptık" diye konuştu.

Bütün Ortadoğu'da başı dara giren, sığınacak yer arayanların Türkiye'ye geldiğini ifade eden Davutoğlu, "Türkiye, etrafındaki ateş çemberinin ortasında bir istikrar adası. Bütün enerji yolları Türkiye'den geçiyor, karayolları, demiryolları Türkiye'den geçiyor. İşte merkez ülkeyi biz inşa ettik" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin kendi tankını, savaş uçağını yapan bir ülke haline geldiğini dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Üstümüze geldiler, 'Bunlar yeni Osmanlıcı' diye. İçeriden şikayet ettiler, dışarıdan saldırdılar. Hiç bizim Osmanlı'dan, tarihten utandığımızı gördünüz mü? 'Bunlar Filistin'i savunuyor' diye üstümüze geldiler. Cumhurbaşkanımızı Pınarhisar'da hapse attılar, burada. İşte Pınarhisar tarihi, AK Parti'nin yükselişinin başlangıç yeri. Cumhurbaşkanımız fahri Kırklarelili'dir. Onun için cumhurbaşkanlığı seçiminde de, her yerde de Pınarhisar bizim için özel önemde oldu. Ben de o burada hapse girdiğinde ilk ziyaret edenlerden biriydim. İşte biz hapis olsa da boyun eğmeyiz, darbe teşebbüsü olsa da boyun eğmeyiz, vesayet teşebbüsü olsa da boyun eğmeyiz, e-muhtıra verseler de boyun eğmeyiz. Dünya karşımıza gelse biz boyun eğmeyiz."

Muhalefet partilerini eleştiren Davutoğlu, "Dışarıdan aldıkları talimatla Türkiye'de istikrarsızlık çıkarmak istiyorlar. CHP, MHP , HDP. Hiç bunların birbirine bir şey söylediğini gördünüz mü?" dedi.

"CHP güya ulusalcı, hiç HDP'ye 'Bu terörü bırak' çağrısı yaptığını gördünüz mü?" diye soran Davutoğlu, "MHP, güya vatanın birliğini savunuyor, hiç HDP'ye söz söyledi mi? Bütün kampanyada söyledi mi? HDP güya 12 Eylül'e karşı, güya demokrasiyi savunuyor ama tek parti zihniyetine sahip CHP'ye bir şey söyledi mi? Birbirlerine hiçbir şey söylemiyorlar. Hepsi birden AK Parti'ye saldırıyorlar, bize saldırıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"Bunları hepsi aynı kaptan su içiyorlar" ifadesini kullanan  Davutoğlu, "Çarkçı Kemal'e vuruyoruz,  ses Pensilvanya'dan geliyor, ona vuruyoruz MHP'den, ona vuruyoruz HDP'den" şeklinde konuştu.

Mitinge katılan vatandaşların  tekbir getirmeye başlaması üzerine de Davutoğlu,  "Allah bu semalardan ezan-ı Muhammedi'yi dindirmesin, al bayrağı indirmesin. Ama bakın  Kılıçdaroğlu hala tek parti zihniyetiyle hesaplaşamadı. Bu Allahuekber nidalarını tek parti döneminde bu semalarda duyamadık. Şimdi Kılıçdaroğlu çıkıp da o dönemi eleştirebiliyor mu, öz eleştiri yapıyor mu? 'Diyaneti özelleştireceğim' diyor. Hala tek parti zihniyeti" görüşünü dile getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İstanbul'da demokrasiden, özgürlükten bahsettiğini ancak güneydoğu illerinde koruculara Türk bayrağını indirmesi için baskı yapıldığını anlatan Davutoğlu, "Siirt'te 3 genç kız kardeşimizi darbettiler bizim mitingimize geldi diye. İki muhalif parti üyesini katlettiler" diye konuştu.

Davutoğlu,  8 Haziran sabahı Türkiye'nin yeni bir döneme uyanacağını ifade ederek, "12 yıllık birikim üzerinde 2. yarı başlıyor. Birinci yarıda Türkiye'ye duble yolları getirdik, şimdi her yere otoyol yapacağız. Devlet hastanelerinden şehir hastanelerine, hızlı trenlerden yüksek hızlı trenlere, 2023'e kadar güçlü ve muktedir bir Türkiye'yi inşa etmeye var mısınız? Bizi engellemek isteyenlere karşı, bu 3 parti, 3 tane de paralel çete... Pensilvanya çetesi, PKK-Kandil çetesi ve DHKP-C çetesi... Bu 6'lı şer cephesine karşı milli iradeyi hakim kılacak mıyız?" ifadelerini kullandı.

AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de tarımın içinde bulunduğun duruma da değinen Davutoğlu,  "Bütün bu verimli topraklarda, Kırklareli'nde, Lüleburgaz'da biz geldiğimizde tarımsal destek bitmişti. Şimdi Kılıçdaroğlu'na akıl hocalığı yapan Kemal Derviş tarım desteklerini durdurmuştu" dedi.

 Davutoğlu, kendilerinin tarım desteklerini 1,8 milyardan 10 milyara çıkardığını anlatarak, "Bunun 7,4 milyarını da ödedik. Sadece Kırklareli'ne 310 milyon lira tarım desteği verdik. Yüzde 56 faizle tarım kredisi alınıyordu, bu faizleri sıfıra kadar indirdik. Sıfır faizle hayvancılık kredisi olarak Kırklareli'ne 100 milyon lira sağladık" diye konuştu.

AK Parti iktidarlarında Türkiye'nin tarım hasılasının 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıktığını dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük tarım üreticisi ülkesi konumuna geldiğini söyledi.

Davutoğlu, seçmenlerden 7 Haziran'da mutlaka oylarını kullanmalarını ve sandıkları AK Parti mühürlü oy pusulalarıyla doldurmalarını istedi. 

AK Parti iktidarından önce esnafın yazar kasa kırdığını, en düşük Bağkur'lu emekli maaşının 66 lira olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Şimdi en düşük emekli maaşı 816, SSK'nın en düşük maaşı bin 77 lira. Bütün bunlarla şunu da söylüyorum, emeklilerimize ayda 100 lira seyyanen zam yaptık, yılda bin 200 lira, takriben bir buçuk maaş zam 1 Temmuz'da emeklilerimize veriliyor inşallah" diye konuştu. 

Emeklilere, esnafa ve çiftçilere sahip çıkacaklarını kaydeden Davutoğlu, Türkiye'nin artan gelirinden toplumun tüm kesimlerinin istifade edeceğini söyledi. 

 

- "Onlar konuşur AK Parti yapar" 

 

Davutoğlu, İstanbul'daki 3. havalimanı, 3. köprü, Kanal İstanbul, Avrasya, üç katlı tüp geçiş tüneli ve Çanakkale Köprüsü projelerini hatırlattı. 

Çanakkale Köprüsü'nün dünyanın en geniş köprülerinden birisi olarak inşa edildiğini aktaran Davutoğlu, "Kim yapıyor?" şeklindeki sorusuna katılımcılardan "AK Parti" cevabını alınca, "Onlar konuşur, AK Parti yapar" dedi.

Marmara'nın etrafında, hızlı tren ring hattı kuracaklarını aktaran Davutoğlu, "Aynı şekilde otoban yapacağız bütün Marmara'nın etrafında. Bizim atalarımız, Süleyman Paşa, Çanakkale'yi sallarla geçmişti. Biz asma köprülerle geçiyoruz" diye konuştu.

Ergene Havzası'na ilişkin projelerini de hatırlatan Davutoğlu, "32 taşkın koruma tesisi yaptık. 22 göleti yapıyoruz. Bütün Trakya'yı bereketlendirmeye var mısınız? İşte bu inançla inşallah bütün sorunları çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

- "Onlar sadece hayalleriyle yaşar" 

 

Davutoğlu, taşeron işçilerin sorunlarını da çözdüklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu, 'Taşeron işçilerin sorunlarını çözeceğim' dedi. Şu anda Ankara'da CHP Genel Merkezi'nin önünde bir protesto var, biliyor musunuz? Kimler, biliyor musunuz? Sarıyer Belediyesi yani CHP'nin Sarıyer Belediyesi'nde mağdur edilen taşeron işçiler, CHP Genel Merkezi önünde protesto yapıyorlar. Bu Kılıçdaroğlu'na inanılır mı? Şimdi, bu taşeron işçiler Kılıçdaroğlu'na değil de bir notere gitseler iyi olurdu. Kılıçdaroğlu'nun sözüne güvenilmez. Bir noterden tasdik alsalar iyi olurdu. Kendi belediyesindeki taşeron işçiye sahip çıkamayan, onun hakkını veremeyen biri Türkiye'deki yüz binlerce taşeronun hakkını verebilir mi? İşte aramızdaki fark bu. Biz bir söz verdik mi yaparız. Biz bir vaatte bulunduk mu yaparız ama onlar sadece hayalleriyle yaşarlar. İnşallah 13 senelik birikim üzerinde devam eden bu kutlu yürüyüşü 2023'e taşıyacak mıyız? Güçlü ve kudretli dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birini kuracak mıyız?" 

Kırklareli ve Lüleburgaz'dan AK Parti'ye güçlü bir destek istediklerini aktaran Davutoğlu, ilk kez oy kullanacak olanlardan da fevç fevç sandıklara gitmelerini ve mührü AK Parti logosunun altına vurmalarını istedi.

Davutoğlu, konuşmasının sonunda diğer mitinglerinde de yaptığı gibi katılımcılarla ahitleşmek istediğini belirterek, "Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli iradeyi, milli birliği ve insan onurunu korumaya, her gönle girmeye, her haneye bereket getirmeye, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi kurmak için gece gündüz çalışmaya, Allah, tarih ve millet önünde söz veririz" ifadelerini kullandı. Mitinge katılanlar da Davutoğlu'nun bu sözlerini tekrarladı.

Davutoğlu, AK Partililer'den Kırklareli'nde bir destan yazmalarını ve 3 milletvekili çıkarmalarını isteyerek konuşmasını tamamladı.

 

- Mitingden notlar

 

Mitinge, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan ile milletvekili adayları katıldı.

Mitinge katılan vatandaşlar yapılan anons üzerine, Başbakan Davutoğlu'nu telefonlarının flaşlarını yakarak karşıladı. 

Mitingin yapıldığı Kongre Meydanı'na üzerinde ''Davutların Ahmet'i, Yıldız Dağları'nın, gönlü güzel halkının diyarına hoş geldiniz'', ''Lüleburgazsporumuza yeni stat müjdesini vereceğinizi duyduk, sağ olun var olun Başbakanım'', ''Partimizin temellerinin atıldığı Pınarhisar'dan selamlar'', ''Geminin kaptanı siz, mürettebatı da biz'' yazılı pankartlar asıldı. 

Vatandaşlar Davutoğlu'nun konuşması sırasında tekbir getirdi. Kadınlar ve erkekler sırayla ''Başbakan Ahmet Davutoğlu'' diyerek tezahüratta bulundu. Davutoğlu, konuşmasının ardından milletvekili adaylarının yakasına parti rozetini taktı, eşi  Sare Davutoğlu ile mitinge katılan vatandaşlara karanfil dağıttı. 

Başbakan Davutoğlu, sahneden indikten sonra parti otobüsüne giderken de vatandaşlarla selamlaşarak fotoğraf çektirdi.

(Bitti)