"Araç kullanırken ayakkabınızı çıkartmayın"

"Araç kullanırken ayakkabınızı çıkartmayın"
"Araç kullanırken ayakkabınızı çıkartmayın"
- Uzmanlar, yalın ayak araç kullanımın son derece tehlikeli, olduğunu bildirdi - İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Akçay: -"Belli bir şiddetten sonra isteseniz de frene basamazsınız. Çünkü ayak ağrır ve refleksle geri çeker. Özellikle tır şoförleri, kamyon şoförleri veya tatile giden kişiler yalın ayak çok araç kullanıyor. Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır"

KIRKLARELİ (AA)  - ÖZGÜN TİRAN - Özellikle uzun yol şoförlerinin başvurduğu ayakkabısız araç kullanmanın önü alımaz kazalara yol açabileceği belirtildi.

 İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Onur Akçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle uzun yol kateden yolcu ve tır sürücülerinin zaman zaman yalın ayak araç kullandıklarını söyledi.

Ayakkabısız araç kullanılmasının son derece tehlikeli olduğuna değinen Akçay, trafik kazalarının önüne geçmek ve sağlık açısından ayağa uygun ayakkabıların tercih edilerek araç kullanılması gerektiğini ifade etti.

 Ayakkabısız araç kullanımının son derece tehlikeli olduğunu anlatan Akçay, şöyle devam etti: 

''Ayakkabısız araç kullanımı da hiç önermiyoruz. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir şeydir. Belli bir şiddetten sonra isteseniz de frene basamazsınız. Çünkü ayak ağrır ve refleksle geri çeker. Özellikle tır şoförleri, kamyon şoförleri veya tatile giden kişiler yalın ayak çok araç kullanıyor. Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır. O nedenle çıplak ayakla kullanmakta güvenli sürüşe aykırıdır."

Akçay, özellikle şehirler arası yolculuk yapan sürücülerin pedalları hissedebileceği, ayağa tam oturan, ayaktan kolayca çıkamayacak ayakkabıları tercih etmelerinin hayati önem taşıdığını dile getirdi.

 

- "Kalın taban ve sivri burunlu ayakkabılara dikkat"

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Yiğit Dedeoğlu ise sürücülerin kalın taban ve sivri burunlu ayakkabı giymemeleri konusunda uyardı.

Kalın tabanlı ve sivri burunlu ayakkabı giyen sürücülerin ani durumlarda istedikleri tepkiyi vermekte güçlük çektiklerini anlatan Dedeoğlu, "Çıplak ayak his kaybına neden oluyor. Sürücü çıplak ayakkabıyla fren yada gaza pedalına dokunduğunda farklı basınçlar meydana gelebiliyor. Örneğin sürücünün önüne aniden bir şey çıktığında vereceği tepki daha farklı olabiliyor. Fren yapması gerektiği yerde yanlışlık yapabiliyor. En sağlıklısı ayakkabı ile kullanılır. Kalın tabanlı ve sivri burunlu ayakkabılar tavsiye etmiyoruz. Gündelik hayatta da bunlarla ilgili sorunları görüyoruz. Olabildiğinde düz ayakkabı giyilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.