"Arı kovanlarını yoldan uzak kurmalı"

"Arı kovanlarını yoldan uzak kurmalı"
"Arı kovanlarını yoldan uzak kurmalı"
- Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oruç: - "Strese giren arı, bal veriminin ciddi anlamda düşmesine neden olur. Arı kovanları, trafiğin yoğun olduğu yollara en az 1 kilometre mesafede olmalı"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Oruç, arıların, strese girmesini engellemek için aşırı dış seslerden uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Oruç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, strese giren arıların bal veriminin düştüğünü belirtti. Kovanın bulunduğu alanın çok yoğun gürültü almaması gerektiğini vurgulayan Oruç, şöyle konuştu:

"Arıların dış seslerden etkilenmemesi için kışlatma yerinin ses ve gürültüden uzak olması gerekiyor. Strese giren arı, bal veriminin ciddi anlamda düşmesine neden olur. Arı kovanları, trafiğin yoğun olduğu yollara en az 1 kilometre mesafede olmalı. Ayrıca kovanın sağlamlığı ve ve sık sık havalandırılması da kalite açısından önemli."

Oruç, kovanlarda kırık, delik ve çatlak bulunmamasının önemine değinerek, kovanların bu açıdan sık sık kontrol edilmesini önerdi.

Kovanların zeminden en az 30 santimetre yüksekte ve hafif öne eğimli olması gerektiğini, aksi takdirde kovanın daha çok soğuğa maruz kalabileceğini dile getiren Oruç, şöyle devam etti:

"Kovanın bu şekilde konumlanmaması durumunda içine yağmur suyu veya kar suyu daha rahat girebilecek ve kovan içindeki nemi arttırabilecektir. Arıların temiz havaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, polen çekmeceli kovanlarda olduğu gibi kovanların havalandırmasının yeterli olması gerekir. Yine kovanın üst örtüsünün izolasyonu iyi yapacak yani nem tutmayacak ve ısıyı geçirmeyecek malzemeden yapılmış olması önemlidir."

 

- "Kış aylarında bilinçli olunmalı"

 

Prof. Dr. Oruç, kış aylarında arı ölümlerinin yaşanmaması için üreticilerin bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye 'ye göre daha soğuk Rusya , Norveç ve Kanada gibi ülkelerde arıcılık yapılabiliyorsa, soğuk havanın arı ölümlerini arttırdığının söylenemeyeceğini dile getiren Oruç, şunları kaydetti:

"Arılar, sağlıklı şartlarda eksi 40 dereye kadar yaşayabilme yeteneğine sahip canlılardır. Eksi 20 dereceden daha soğuk ortamlarda  arıların bulunduğu ortamın izolasyonu, soğuğa karşı korunmalarına yardımcı olacaktır. Arı ve kış bakımı konusunda yeterince bilinçli değilsek soğuk hava arıların ölümüne neden olmaya başlayacaktır."

Kırklareli'nde arıcılık yapan Zeki Barboras da arılarına özenle baktıklarını ve strese girmemeleri için gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti.