"Aşırı sıcaklarda bol bol sıvı tüketilmeli"

"Aşırı sıcaklarda bol bol sıvı tüketilmeli"
"Aşırı sıcaklarda bol bol sıvı tüketilmeli"
- Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit: - "Sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2,5 litre su tüketilmeli"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, sıcak havalarda  susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Cerit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı sıcaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının etkili olduğu dönemlerde terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınması gerektiğini vurguladı.

Kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmesi gerektiğini anlatan Cerit, şöyle devam ettİ:

"Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Sıcak havalarda susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2,5 litre su tüketilmeli. Sıvı tüketimine önem gösterilmeli."

 

 


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  sıcak

  ,

  susuzluk

  ,

  beyin