Büyükbaş hayvanlara ayak ve tırnak bakım hizmeti

Büyükbaş hayvanlara ayak ve tırnak bakım hizmeti
Büyükbaş hayvanlara ayak ve tırnak bakım hizmeti
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Ali Dermenci, hayvanların daha sağlıklı ve verimli olmaları için...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Ali Dermenci, hayvanların daha sağlıklı ve verimli olmaları için bakım ve beslenme ile birlikte ayak ve tırnak bakımının da önemli olduğunu bildirdi.

Dermenci, yaptığı yazılı açıklamada, birlik üyelerinin hayvanlarına yönelik ayak ve tırnak bakımı hizmeti vermeye başladıklarını belirtti.

Hayvanlarda ayak ve tırnak bakımlarının yüzde 15 süt verimini arttırdığını dikkat çeken Dermenci, tüm yetiştiricilerin hayvanlarına ayak ve tırnak bakımı yaptırması gerektiğini ifade etti.

Yılda en az iki kez hayvanların ayak ve tırnak bakımlarının yapılması önerisinde bulunan Dermenci, açıklamasında şunları kaydetti: "Hayvanların daha sağlıklı ve verimli olmaları için bakım ve beslenme ile birlikte ayak ve tırnak bakımı da önemlidir. Periyodik ve düzenli bir şekilde yapılan ayak ve tırnak bakımından sonra hayvanlarda yüzde 15'e kadar verim artışı olduğu, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Optimal verimlilik, hayvanların sağlığı ve günlük işletme yönetiminin başarısı, sığırlarda ayak ve tırnak sağlıyla yakından ilgilidir. Kış ayı nedeniyle ahırda bakılmak zorunda kalan hayvanların, hareket imkanlarının kısıtlanmasına bağlı olarak, tırnaklarında istenilen oranda doğal aşınma olmadığı gibi uzayan tırnaklar arasında ahır pislikleri toplanarak, tırnak enfeksiyonlarına yol açar. Bu da topallıklara, süt veriminin azalmasına ve hayvanın zayıflamasına, buna bağlı olarak ta geniş ölçüde verim kaybına neden olur. Yılda en az iki kez hayvanlarımızın tırnak bakımını yaptırmalıdır. Birlik olarak 2 uzmandan oluşan ekibimizle üyelerimizin büyükbaş hayvanlarına ayak ve tırnak bakım hizmeti vermeye başladık."

 


  ETİKETLER:

  Beslenme

  ,

  kış

  ,

  Birlik