CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
- "Türkiye'yi bölüp 'bir miktarı benim, bir miktarı başkalarının' diye bir ayrımcılığa girmeyi doğru bir politika olarak görmüyorum. Seçmenin de buna onay vereceğini düşünmüyorum" - "HDP'nin meclise girmesini biz saygıyla karşılarız. Güneydoğu meselesinde, parlamento içi bir çözüm öneriyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, "Türkiye'yi bölüp 'bir miktarı benim, bir miktarı başkalarının' diye bir ayrımcılığa girmeyi doğru bir politika olarak görmüyorum. Seçmenin de buna onay vereceğini düşünmüyorum" dedi.

Berberoğlu, partisinin Kırklareli'ndeki seçim bürosunun açılışında, Kırklareli'ne geldiğinde ayrı bir heyecan duyduğunu söyledi.

Parti olarak değişik bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirten Berberoğlu, kampanyalarının rakiplerini olumsuz yönde etkilediğini öne sürdü.

Bazı partilerin kampanyalarını taklit etmeye çalıştığını ifade eden Berberoğlu, şöyle konuştu:

"Kampanyalarımız çerçevesinde asgari ücret dedik, hepsinin gündemine asgari ücret girdi. Mazot dedik, hepsinin programına mazot girdi. Aile sigortası dedik, hepsinin programına sosyal yardımlar girdi. Bakın, emekliye, asgari ücretliye, çiftçiye, tek dost var Türkiye'de. 40 yıldır CHP'nin değişmeyen yüzü vardır. Bu ülkeye demokrasiyi getiren partidir CHP."

Berberoğlu, seçim kampanyalarının Türkiye'de her kesim tarafından ilgiyle ve umutla karşılandığını dile getirdi.

CHP'nin başka partilere benzemediğini aktaran Berberoğlu, şöyle devam etti:

"Onların bizi anlamaması normal. Onların programında, bütçesinde emekliye para olmaması, saraya ödenek olması normal. Onların bütçesinde yatlara ucuz mazot, çiftçiye pahalı mazot olması normal. Onların asgari ücrete bin lirayı dahi fazla görmesi normal. Sakın onlarla ağız dalaşına girmeyin sakın onları muhatap almayın."

Berberoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın meydan meydan dolaşarak, "anayasal düzeni değiştireceğim" dediğini söyledi.

Kuran-ı Kerim'in Allah'ın eseri olduğunu ifade eden Berberoğlu, "Onu başka türlü kullanmak kibirdir. Kibir sadece bizim değil, üç kitapta da en büyük günahtır. Sonlarını da o kibir getirecek zaten. Başka bir şey değil. O yüzden o tartışmalara girmeyin. Genel Başkanım 'Onu Allah'a havale ediyorum, Allah ıslah etsin. AKP 'yi Allah ıslah etsin zaten başka bir şey demem' diyerek çok doğru söyledi" diye konuştu.

 

- "HDP'nin meclise girmesini saygıyla karşılarız"

 

Berberoğlu, bir gazetecinin "Başkanlık sisteminden CHP'nin sıkıntısı nedir?" sorusu üzerine, başkanlık sistemini, sadece CHP'nin değil,  Adalet ve Kalkınma Partisi seçmenin de istemediğini iddia etti.

CHP'nin sıkıntısının, başkanlık sisteminin zorla gündeme getirilmek istenmesi olduğunu aktaran Berberoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye bugün istihdamı tartışmalı, çünkü 6 milyon 200 bin işsizi var. Türkiye bugün bin liranın altındaki asgari ücreti tartışmalı. Türkiye bugün çiftçinin 4 liralık mazot yüzünden tarım arazilerini sürmemesi, traktörünü kullanmamasını tartışmalı. Bunlar  dururken tamamen suni bir gündem yaratılıyor. Türkiye'yi bölüp bir miktarı benim bir miktarı başkalarının diye bir ayrımcılığa girmeyi doğru bir politika olarak görmüyorum. Seçmenin de buna onay vereceğini düşünmüyorum."

Berberoğlu, "HDP, yüzde 10'luk barajı aşacakmış gibi bir hava yaratılıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine de şunları söyledi:

"HDP'nin meclise girmesini biz saygıyla karşılarız. Güneydoğu meselesinde, parlamento içi bir çözüm öneriyoruz. Muhatapların parlamentoda olması önemli ancak CHP olarak yüzde 3'lük, yüzde 5'lik barajlar önerdik. Eğer HDP orada ayağa kalkıp bizim yanımızda yer alsaydı kamuoyu yaratılmasında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu konuya zorlanmasında yanımızda dursaydı, beraber hareket edilseydi çok daha kolay olurdu işleri. Bugün baktığımızda HDP'nin bir Kürt meselesinde temsil sorununun dışında anlamlı miktarda oyun dışarıda kalmasına yol açabilir. Bu partinin baraj altında kalması, demokrasinin en önemli özelliği olan temsil sorununda da ciddi bir mesele yaratır diye düşünüyorum. Kamuoyu anketleri şu anda bu parti için hata payı içinde. Aşabilir de aşmayabilir de biz de dışarıdan bakıyoruz."

Konuşmaların ardından Berberoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, CHP İl Başkanı Recep Zengin ile milletvekili adayları seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.