CHP Grup Başkanvekili Altay:

CHP Grup Başkanvekili Altay:
CHP Grup Başkanvekili Altay:
- ''Hiçbir kuşku ve endişem yok, CHP bu seçimleri iktidarı ele geçirmiş olarak noktalayacaktır"

KIRKLARELİ (AA) -  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP'nin, toplumun önüne "halka dokunan, herkese hitap eden, herkesin kabul ettiği sınırlarda gördüğü beyanname, vaat, bir taahhüt ile çıktığını" belirterek, "Hiçbir kuşku ve endişem yok, CHP bu seçimleri iktidarı ele geçirmiş olarak noktalayacaktır" dedi.

Altay, partisinin Pınarhisar ilçe başkanlığının seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, CHP'nin bir değişim ve dönüşüm içerisinde 7 Haziran'da yapılacak milletvekilli seçimlerine hazırlandığını dile getirdi.

Türkiye'de her zaman CHP'ye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Altay, "Parlamentoyu bu dönemde, bir çamaşır makinesi gibi çalıştırdılar, pisliklerini, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını parlamento üzerinden temizlemeye çalıştılar. İnşallah yeni dönemde Kırklareli'nin yeni milletvekilleriyle 7 Haziran'dan sonra parlamentoda, bunlardan fitil fitil hesap soracağız" diye konuştu.

Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın "400 milletvekili" açıklamalarına değinerek, şunları söyledi:

"400 milletvekili de 400 milletvekili... 'Anayasa'yı değiştireceğim, başkanlık sistemine geçeceğim' diye yola çıktı. Ne zamana kadar? 19 Nisan'a kadar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Nisan'da Ankara'da Türkiye'ye seçim beyannamesini açıkladığı günün ertesinden itibaren Tayyip Erdoğan, Anadolu'yu yine karış karış geziyor. Ama bu sefer 400 milletvekili için değil. Yüce Divan'dan kurtulmak için Anadolu'yu karış karış geziyor."

Türkiye'de CHP'nin 22'nci, 23'üncü, 24'üncü dönemde de toplumun önüne bir belgeyle çıktığını kaydeden Altay, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu itirafı etmekte hiçbir sakınca görmüyorum. Yakın tarihte, 1977'de, şanlı yüzde 42,5'tan sonra ilk defa CHP toplumun önüne halka dokunan, herkese hitap eden, herkesin kabul ettiği sınırlarda gördüğü beyanname, vaat, bir taahhüt ile çıktı. O günden sonra Cumhurbaşkanından Başbakanına, AKP 'sinden  MHP 'sine, HDP'sine kadar herkesin gözü CHP'ye ve Genel Başkanı ile pırıl pırıl adaylarına odaklandı. Hiçbir kuşku ve endişem yok, CHP bu seçimleri iktidarı ele geçirmiş olarak noktalayacaktır." 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, herkesin Anayasa'ya uymak zorunda olduğunu belirterek, Anayasa karşısında cumhurbaşkanı ile vatandaş Mehmet Efendi'nin hiçbir farkı olmadığını kaydetti. 

Altay, "Bunlara, işledikleri bu suçun hesabı her metrekaresiyle, kuruşuyla sorulacaktır. 24. dönem parlamento, yolsuzlukların aklandığı, temel hak ve özgürlüklerin gasbedilmesine yataklık yapan bir parlamento olarak kayıtlara olumsuz geçmiştir'' dedi.