Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması
Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması
- Kırklareli Barosu Başkanı Saygılı: - "Meslektaşımızın tutuklanmasını hukuka uygun bulmuyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Barosu Başkanı Harun Saygılı, meslektaşları Umut Kılıç'ın Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanmasını hukuka uygun bulmadıklarını bildirdi.

Saygılı, yaptığı yazılı açıklamada, Afyonkarahisar Barosu'na kayıtlı avukat Kılıç'ın, Adli Yargı Hakim ve Savcılık Sınavı mülakatında dile getirdiği sözler nedeniyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce "Cumhurbaşkanına hakaret ve kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçlarından tutuklandığını ifade etti. 

Gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirten Saygılı, şunları kaydetti:

"Meslektaşımızın tutuklanmasını hukuka uygun bulmuyoruz. Değişik vesilelerle ifade ettiğimiz üzere, tutuklama tedbiri olağanüstü bir yoldur ve işin önemiyle orantılı olmalı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeler nitelik taşımamalıdır. Somut olayda bu ilkelerin gözetilmemesi, ülkemizdeki hukuki güvenlik sorununu daha da tartışılır hale getirmiş, meslektaşımızın toplum nezdinde güven ve itibarının sarsılmasına neden olmuştur. Sorunun en kısa zamanda hukuka uygun ve adil bir çözüme kavuşmasını diliyor, sorumluluk mevkinde olanları bu konuda göreve çağırıyoruz."