Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- AK Parti Kırklareli İl Başkanı Çiler: - "Engellilerin insanca yaşayabilecekleri ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır"

KIRKLARELİ (AA) - AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, engellilerin insanca yaşayabilecekleri ortamları hazırlamak ve üretici olarak topluma kazandırmanın en önemli sorumluluklarından biri olduğunu bildirdi.

Çiler,  3 Aralık Dünya Engelliler Günü, dolayısıyla yayımladığı mesajında, engelli vatandaşlarına tanınan hakların bir bağış veya iyilik için değil, insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarının olduğunu belirtti.

Engelli vatandaşlarının sorunlarının çözüme kavuşturulması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Çiler, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Engellilerin insanca yaşayabilecekleri ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak; aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sorumluluğudur. Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Sorunların çözümünde herkes gereken katkı ve desteği vermelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanında, sivil toplum kuruluşları ve toplumdaki her birey duyarlı davranmalı ve herkes ortak bir çaba içinde bulunmalıdır."