Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
KIRKLARELİ (AA) - Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ, Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.Dağ, mesajında, insanoğlunun ortak...

KIRKLARELİ (AA) - Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ, Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Dağ, mesajında, insanoğlunun ortak sorunu olan engelliliğin, herkesi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir sosyal olgu olduğunu belirtti.

Engelli vatandaşların toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ile hayat standartlarının yükseltilmesinin, çağdaş toplum anlayışının bir parçası olduğunu vurgulayan Dağ, şunları kaydetti: "Adımıza sakat, özürlü, yetersiz veya son günlerde çok kullanılan 'engelli' deyin. Bizim için konulan veya söylenen sıfatlar onurumuzu kırmıyor. Yaşam içinde çıkamadığımız merdiven başında tekerlekli sandalyemizle çaresiz kalmamız onurumuzu kırıyor. Hiç kimse engelli doğmak veya sonradan da olsa hayatını engelli yaşamak istemez. Ancak başa gelince yaşaması kaçınılmaz bir olgudur. Engelli vatandaşların toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ile hayat standartlarının yükseltilmesinin, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamak, çağdaş ve uygar bir devlet olmanın en önemli göstergelerindendir. Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, bütün vatandaşlar engelliler adına yürütülen tüm çalışmalara gereken desteği vermelidir."