"Eşinize kısıtlama getirmeyin"

"Eşinize kısıtlama getirmeyin"
"Eşinize kısıtlama getirmeyin"
- Uzmanlar, evlilikte çiftlerin birbirlerine kısıtlama getirmesinin yanlış olduğunu bildirdi - Uzman Psikolojik Danışman Kenarlı: "Eşinize kısıtlama getirmek evlilikte yapılan en büyük bir hata"

KIRKLARELİ (AA)  - Uzmanlar, evlilikte çiftlerin birbirlerine kısıtlama getirmesinin yanlış olduğunu bildirdi.

 Uzman Psikolojik Danışman Özkan Kenarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda boşanmalarına arttığını söyledi.

Çiftlerin birbirlerini iyi tanımadan evlendiklerini belirten Kenarlı, evlenecek çiftlerin ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurması gerektiğini ifade etti.

Evlilikte sosyal yaşamın da önemli olduğunu dile getiren Kenarlı, şöyle konuştu:

"Eşinize kısıtlama getirmek evlilikte yapılan en büyük bir hata. Çiftler ilk etapta 'Biz birbirimize yeteriz. Birbirimizi çok seviyoruz, başkalarına ihtiyacımız yok' diyerek ilişkiye güzel bir başlangıç yapıyorlar ama süreçte kadın ve erkek tüm arkadaşlarını boşlayarak, uzaklaşıyor. Evdeki iyi, kötü her şey evde kalmış oluyor. Bu durum 2 - 3 yıl iyi gelebilir ama bir süre sonra evlilikte tükenmişlik ortaya çıkar. Her şeyi eşimizle paylaşamayız. Erkek erkek muhabbeti, kadın, kadın muhabbeti yapmak ister. Bu da eşle olmayacağından başkalarına ihtiyaç duyulur."

Kenarlı, sosyal yaşamdan kopulması halinde kişilerin kendilerini yalnız hissedeceğini, sorunlarını büyütebileceğini belirterek, sıkıntıların arkadaşlara anlatılmasının rahatlama sağlayacağını kaydetti. 

 

- "Uzun süre flört evliliği olumsuz etkileyebilir"

 

Kenarlı, uzun süre flört etmenin de olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, flört eden kişilerin dış faktörlere karşı tedbirli olması gerektiğini söyledi.

Flört eden kişilerin yakınlarının da ilişkiye müdahil olabileceklerini anlatan Kenarlı, şöyle devam etti:

"Çiftlerin flört döneminde birbirlerini çok iyi tanımaları gerekiyor. Samimi olmalılar. Flört döneminde iyi iletişim kuramayan çiftler daha sonra 'Ben bunu istiyordum yapmadın, gözümden düştün' veya 'Benim tanıdığım kişi o değilmiş' diye beklenti içine girebiliyorlar. Evlenmeden önce bu beklentilerin konuşulmasında fayda var. Ona göre çiftler birbirlerini tanıyacaklar ve birbirlerinin beklentilerini ifade edecekler. Bununla ilgili ideal bir flört süresi yok. Kişilerin bireysellikleriyle alakası bir şey. Temelinde iletişim var."

Kenarlı, çiftlerin sürekli birbirlerine şüpheyle yaklaşmasının da doğru olmadığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Flört

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  iletişim

  ,

  sosyal

  ,

  Karşı