"Futbol kuralları eğitimi" düzenlendi

"Futbol kuralları eğitimi" düzenlendi
"Futbol kuralları eğitimi" düzenlendi
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli İl Futbol Hakem Kurulu Başkanlığı'nca "Futbol kuralları eğitimi" düzenlendi.Kültür Merkezi'nde düzenlenen...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli İl Futbol Hakem Kurulu Başkanlığı'nca "Futbol kuralları eğitimi" düzenlendi.

Kültür Merkezi'nde düzenlenen eğitime, Kırklareli İl Hakem Kurulu Başkanı Kemal Mustafa Serbes, Başkan Yardımcısı Ahmet Çetin, Hakem Atama Sorumlusu Haluk Demireli, Gözlemci Atama Sorumlusu Haşim Pazar ve hakemler katıldı.

Serbes, burada yaptığı konuşmada, hakemliğin kolay bir görev olmadığını söyledi.

Hakemlerin dikkat, görme, algılama ve karar kapasitesinin yüksek olduğunu ifade eden Serbes, iyi bir hakemin dengeli, olumlu ve otoriter olması gerektiğini belirtti.

Kırklareli'nde 303 hakemin görev yaptığını hatırlatan Serbes, "Hakemlik zordur. Bazı sporlarda daha da zordur. Futbolda imkansızı zorlamaktır. Çünkü bilimsel olarak basit görülen futbolda, oyun kurallarını kısa sürede yorumlamak insanın zihinsel karar sitesini aşmaktadır. Hakemlerin dikkat, görme, algılama ve karar kapasitesi yüksektir. İyi bir hakem, dengeli, olumlu ve otoriter olmalıdır. Bizim amacımız hakemlerin gelişimine yardımcı olmaktır" diye konuştu.

Hakem Atama Sorumlusu Haluk Demireli de yer alma, avantaj, serbest vuruş yönetimi, işbirliği, hakem saygınlığı, otorite, kafa çarpışması, oyuncu değişikliği konularında bilgi verdi.