"Gizli buzlanmaya karşı gündüz yolculuk yapın"

"Gizli buzlanmaya karşı gündüz yolculuk yapın"
"Gizli buzlanmaya karşı gündüz yolculuk yapın"
- Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şeker: - "Gizli buzlanmalara karşı sürücülerimizin gündüz saatlerinde yolculuk yapmalarını öneriyoruz"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, gizli buzlanmaların yoğun olduğu gece saatlerinde sürücülerin yolculuk yapmasının riskli olduğunu bildirdi.

Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürücülerin özellikle gece saatlerinde gizli buzlanmalara karşı daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Gizli buzlanmaların özellikle viyadüklerde ve virajlarda oluştuğuna dikkat çeken Şeker, buzlanmaların meydana geldiği bölgelerde sürücülerin hızlarına dikkat etmeleri ve ani fren yapmamaya özen göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Zorunlu kalınmadıkça sürücülerin gece yolculuğu yapmaması uyarısında bulunan Şeker, "Hava sıcaklıklarının arttığı ve güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde yola çıkmak daha mantıklı. Kış aylarında gece yolculuk daha riskli. Viyadükler sabah saatlerinde buz tutuyor. Gündüz kar yağsa bile o kadar etkili olmaz ama hava eksiye düşünce buzlanma meydana geliyor ve gece daha sıkıntılı oluyor. Gizli buzlanmalara karşı sürücülerimizin gündüz saatlerinde yolculuk yapmalarını öneriyoruz" diye konuştu.

Şehirlerarası yolculuklarda tecrübesi bulunmayan sürücülerin toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşımlarını sağlaması gerektiğini dile getiren Şeker, "Hususi araç kullanıcılarının çoğu genellikle şehir içerisinde araç kullanıyor. Bu sürücülerin 500 ya da 600 kilometre gidecek uzun yol tecrübeleri yok. Bu kişiler kesinlikle gece vakti yola çıkmamalı" dedi.