Göçmenlerin yerleştirildiği merkezi, AA görüntüledi

Göçmenlerin yerleştirildiği merkezi, AA görüntüledi
Göçmenlerin yerleştirildiği merkezi, AA görüntüledi
- Türkiye-AB mutabakatı temelinde gerçekleşen göçmen geri kabulü ve değişimi çerçevesinde, Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan getirilen göçmenler, yemekhane, televizyon salonları, spor alanları, derslikler, çocuk parkları, mescit ve kuaför salonları bulunan Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi'ne yerleştiriliyor - Kırklareli Valisi Civelek: - "Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezimiz, ülkemizin önde gelen merkezlerindendir."

KIRKLARELİ (AA) - Anadolu Ajansı (AA), Türkiye-AB mutabakatı temelinde gerçekleşen göçmen geri kabulü ve değişimi çerçevesinde, Midilli Adası'ndan getirilen göçmenlerin yerleştirildiği Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi'ni görüntüledi.

Midilli Adası'ndan önce Dikili'ye daha sonra da Kırklareli'ne getirilen göçmenler, yemekhane, derslik, televizyon salonları, spor alanları, çocuk parkları, mescit ve kuaför salonları bulunan Pehlivanköy'deki merkeze yerleştiriliyor.

AA, Midilli Adası'ndan yola çıkarılan göçmenlerin yerleştirildiği, Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi'ni görüntüledi. Göçmenlerin geniş sosyal olanaklardan yararlanabileceği merkezde, 750 kişilik kapasite bulunuyor.

Göçmenlerin bugün yerleştirilmeye başlandığı merkeze, şu ana kadar 130 kişi getirildi. Bugün 68 göçmenin daha merkeze yerleştirilmesi bekleniyor.

Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı projesiyle yapılan merkezin 750 kişi kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Merkezin sosyal imkanlar açısından çok zengin olduğunu belirten Civelek, ''Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezimiz, ülkemizin önde gelen merkezlerindendir. Merkezimizde yemekhane, televizyon salonları, spor alanları, çocuk parkları, mescidi, kuaför salonları ve dersliklerimiz bulunmakta.'' diye konuştu.

Civelek, merkezin 1 Nisan'da açıldığını hatırlatarak, ''Türkiye-Avrupa Birliği mutabakatı temelinde sığınmacı geri kabul ve değişimi çerçevesinde Yunanistan Adaları'ndan İzmir Dikili'ye gönderilen düzensiz göçmenler, ilimiz Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezimize sevk edilmişlerdir." dedi.

Vali Civelek, göçmenlerin merkeze yerleştirilmesi işleminin sürdüğünü dile getirdi.

Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. Buna göre, Türkiye kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul edecek. Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılacak. Suriyeli olanlar ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderilecek. Değişimi yapılacak Suriyeli sığınmacı sayısı, ilk etapta 72 bin kişi olarak öngörülüyor. Geri kabul ve değişim işlemlerinin masrafları ise AB tarafından karşılanacak.