Hacı adaylarına MERS uyarısı

Hacı adaylarına MERS uyarısı
Hacı adaylarına MERS uyarısı
- Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Cerit: "Hacca gidecek vatandaşlarımız kalabalık alanlarda maske kullanılmalı, hayvanlarla temas etmemeli, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemelidir"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, hacca gidecek vatandaşların kalabalık alanlarda maske kullanılması, hayvanlarla temas etmemesi, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemesi gerektiğini bildirdi.

Cerit, yaptığı yazılı açıklamada, MERS virüsünün 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıktığını belirtti.

  Dünya MERS nedeniyle hastalanmış 424 kişi tespit edildiğini ifade eden Cerit, hastalanan 131 kişinin de hayatını kaybettiğini anımsattı.

Özellikle şeker, kronik akciğer , böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsünün daha etkiliği olduğunu kaydeden Cerit, şunları yer verdi:

"Sağlık Bakanlığımız MERS'e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu hastalık hakkında tüm sağlık kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir. Bir hekimin muayenesi ve tetkikleri sonucunda şüpheli olarak bulunan tüm kişilere laboratuvar testi yapılmaktadır. Hacca gidecek vatandaşlarımız kalabalık alanlarda maske kullanılmalı, hayvanlarla temas etmemeli, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemelidir. Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır. Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Akciğer

  ,

  seyahat

  ,

  böbrek