İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri

İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri
İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri
- Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Günay: - "Türkiye'de iklim değişikliklerine bağlı olarak solunum yolu hasta sayısı her yıl artıyor" -"İklim değişikliklerinden en fazla solunum yolu hastalığı bulunanlar korunmalı"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Günay, Türkiye'de iklim değişikliğine bağlı olarak iklim değişikliklerinden en fazla solunum yolu hastalığı bulunanların korunması gerektiğini söyledi.

Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan bilimsel araştırmalarda, iklim değişikliklerinden en fazla solunum yolu hastalığı olanların etkilendiğini söyledi.

İklim değişikliklerine bağlı yaz aylarında kum fırtınaları, aşırı sıcak ve yağışların olduğuna dikkat çeken Günay, solunum yolu hastalığı bulunanların korunması için hava kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

İklim değişikliklerine yönelik çözüm bulunmadığı sürece insanların da yapacağı çok fazla bir şeyin olmadığını dile getiren Günay, "İklim değişikliklerinden en fazla solunum yolu hastaları korunmalı. Korunmalı diyoruz ama kişinin bunu tek başına yapması mümkün değil. Bu konuda bir önerimiz yok. İnsanlara dışarı çıkmayın, işe okula gitmeyin diyemeyiz. Bireysel koruma çok kısıtlı. Bundan sonra kirliliğe dikkat etmeliyiz. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz'' diye konuştu.

Solunum yolu hastalığının önemli olduğunu vurgulayan Günay, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de iklim değişikliklerine bağlı olarak solunum yolu hasta sayısı her yıl artıyor. Örneğin Bursa'da termik santral var, vatandaşlar nefes alamıyor. Toplumun refahı için enerji kaynaklarını arttırılıyor ancak bireyin sağlığı düşünülmüyor. İklim değişikliğine neden olan sorunları çözüme kavuşturmalıyız. Bursa'da termik santrali açıldı, ikincisi de açılmak isteniyor. Vatandaş temiz hava soluyamıyorsa yapacak çok fazla bir şeyi yok. Temiz havayı yok etmemiz gerekiyor. İnsanların temiz hava temiz suyunu korumamız gerekiyor."