İran'da Azeri protestoları

İran'da Azeri protestoları
İran'da Azeri protestoları
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde İran devlet televizyonunda 6 Kasım'da yayınlanan bir programda ülkedeki Azeri Türkleri'nin, aşağılandığı...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde İran devlet televizyonunda 6 Kasım'da yayınlanan bir programda ülkedeki Azeri Türkleri'nin, aşağılandığı gerekçesiyle protesto düzenlendi.

Şevket Dingiloğlu Parkı'nda toplanan Ülkü Ocakları üyesi bir grup Türk bayrağı açarak, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu.

Ülkü Ocakları Başkanı Hakan Bozfırat, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde şehit edilen asker ve polise Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Türk milletinin, şan ve şerefle dolu köklü bir maziye sahip olduğunu belirten Bozfırat,  6 Kasım 2015 tarihinde İran Radyo Televizyon Kurumuna bağlı bir televizyon kanalında Azeri Türkleri'nin, aşağılanmasını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Türkler'e yönelik bu tür saldırıların önünde durmaya devam edeceklerini ifade eden Bozfırat, şunları kaydetti:

"Söz konusu televizyonda, Güney Azerbaycan Türkü bir çocuğun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlemesi ve bu sebepten etrafına kötü koku yayılmasıyla ilgili bir sahneye yer verilerek, İran Türkleri açıkça aşağılanmıştır. Türk Milleti "pasaklı, kirli ve bulundukları alanda bütün kötü kokuların kaynağı" gibi gösterilmeye çalışılmıştır. 'Haray Haray Men Türkem' diyerek yeri göğü inleten soydaşlarımız, 'Artık herkes susacak Türkler konuşacak' yazılı pankartlarla biriken öfkelerini ortaya koymuşlardır."