Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Kırklareli Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Ülgen: - "Günümüzde, kadına yönelik şiddet olgusu, sadece bir kadın sorunu olarak değil, toplumsal bir sorun olarak, çok yönlü olarak gündeme alınmakta ve çözüm üretmek için sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ile kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmektedir"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Nilgün Ülgen, "Günümüzde, kadına yönelik şiddet olgusu, sadece bir kadın sorunu olarak değil, toplumsal bir sorun olarak, çok yönlü olarak gündeme alınmakta ve çözüm üretmek için sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ile kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmektedir" dedi.

Ülgen, Kırklareli Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini ileri sürdü.

Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğu ifade eden Ülgen, şiddetin sadece bir kadın sorunu olmadığını toplumsal bir sorun olduğunu belirtti.

Kadına yönelik şiddete karşı gereken önlemlerin alınması gerektiğini dile getiren Ülgen, şunları kaydetti: ''Günümüzde, kadına yönelik şiddet olgusu, sadece bir kadın sorunu olarak değil, toplumsal bir sorun olarak, çok yönlü olarak gündeme alınmakta ve çözüm üretmek için sosyoekonomik koşullar, politik gelişmeler ile kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmektedir. Yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlere göre 2015 yılında Ekim ayına kadar erkekler 236 kadını, boşanmak istediği için veya evlenmek istemediği için öldürdü. Kadına yönelik şiddet devam etti. 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi. 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırıldı. 29 kadın yaraladı, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulunuldu. Öldürülen kadınlar arasında, yasal haklarını kullananlar, katili hakkında 3 kez koruma kararı çıkartmış olan da vardı. Kadının güçlenmesi ailede ve toplumda birey olarak dikkate alınması, toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitimin her kademesinde toplumsal cinsiyet eşitliği verilmesiyle şiddetin önlenmesinde önemli gelişme mümkün olacaktır."

Öte yandan Kırklareli Kadın Platformu üyesi bir grupta Anıt Kültür Parkta toplanarak basın açıklama yaptı.