Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi uyarısı

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi uyarısı
Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi uyarısı
- Kırklareli Sağlık Müdürü Selvi: - "Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Sağlık Müdürü Ali Fatih Selvi, karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış ayının gelmesiyle beraber karbonmonoksit  gazından zehirlenmelerin arttığını söyledi.

Lodoslu havalarda uyumadan önce sobaların söndürülmesi gerektiğini ifade eden Selvi, şöyle devam etti:

"Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi semptomlardır. Genellikle bu semptomların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür. Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür. Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tekrar tutuşması için güç yakıtları konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, soba alttan yakılmamalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak yetkili kişilere temizletilmelidir."