Kırklareli Barosu'nun kuruluş yıl dönümü

Kırklareli Barosu'nun kuruluş yıl dönümü
Kırklareli Barosu'nun kuruluş yıl dönümü
KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Barosu'nun 62. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi.Baro Başkanı Harun Saygılı ve...

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Barosu'nun 62. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi.

Baro Başkanı Harun Saygılı ve avukatlar anıta çelenk bırakması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Saygılı burada yaptığı konuşmada, 1953'te 17 avukatla Kırklareli Barosu'nun temellerinin atıldığını, şimdi ise baroya 205 avukatın kayıtlı olduğunu söyledi.

Kırklareli Barosu'nun Türkiye 'nin saygın ve önemli bir sivil toplum örgütü haline geldiğini belirten Saygılı, avukatların görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydetti.

Baronun kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür eden Saygılı, Kırklareli Barosu'nun her geçen gün büyüdüğünü vurguladı.

Avukatların önemli bir görevi icra ettiklerini anlatan Saygılı, şöyle devam etti:

"Demokratik hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alındığı bir yapıdır. Güvenceye alınan haklarımızdan biri de seçme ve seçilme hakkıdır. Yakın geçmişte bu konuda ciddi bir sınav verdiğimiz malumdur. Medeni ve demokratik bir topluma yaraşır şekilde sonlanan yarışta ortaya çıkan iradeye göre, hükumetin bir an evvel kurulması ve çalışmalarına başlamasını bekliyor ve kurulacak hükumetten, hukukun üstünlüğünü esas alan bir anlayışla, adalete erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını, yargının tam bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması için gerekli önlemlerin ivedilikle belirlenmesini ve yürürlüğe konulmasını, savunmanın hak ettiği güce kavuşması için başta Avukatlık Kanunu olmak üzere gereken yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz. Kırklareli barosu olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı, üstlendiğimiz sorumluğun bilinciyle hareket ederek, gerektiğinde sesimizi duyurmaktan geri kalmayacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz."