Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Dermenci:

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Dermenci:
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Dermenci:
- "Hastalıktan ari işletmelerin çoğalması, daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için öncelikle ahırlarımızın modernize edilmesi gerekmektedir"

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, hastalıktan ari işletmelerin çoğalması, daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için öncelikle ahırların modernize edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dermenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalıktan ari işletme sertifikasına sahip çiftliklerin anaç inek başına 70 lira soy kütüğü desteklemesi alacaklarını söyledi.  

Ari işletmelere ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Dermenci, "Hastalıktan ari işletmelerin çoğalması, daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için öncelikle ahırlarımızın modernize edilmesi gerekmektedir. Bunun içim de şuan uygulanmakta olan Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)  kapsamındaki mevcut büyükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonunda yüzde 50 hibe destekli ahır tadilatı veya yeni inşaatı ile ilgili projelerin Trakya bölgemizi de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Trakya bölgesinin hem damızlık hayvanda hem de süt ve süt ürünlerinde ihracat üssü haline gelebilmesinde, desteklerin çok önemli olduğunu vurgulayan Dermenci, bakanlığın yüzde 50 hibe desteği ve ihracat destek teşviki istediklerini sözlerine ekledi.

 

 


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Anadolu

  ,

  Trakya

  ,

  karadeniz

  ,

  lira